Mity dotyczące gwałtu

Mity na temat gwałtu są jednym z najważniejszych powodów tego, że ofiary ukrywają przestępstwo, obwiniają siebie i nie szukują pomocy.

 

Gwałt to seks

Jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów związanych z gwałtem. Gdy utożsamiamy gwałt z seksem to uznajemy, że przeżycia i doświadczenia związane z gwałtem są podobne do tych, które tyczą się seksu. Z takim podejściem łatwo uwierzyć, że napaść seksualna może podniecać ofiarę i sprawiać jej przyjemność.

FAKT: Gwałt jest przemocą, zadaniem cierpienia i zdarzeniem, które może zagrozić życiu ofiary. Gwałt jest upokarzający, odzierający z godności. Choć gwałt dotyczy zachowania seksualnego z seksem nie ma nic wspólnego.

 

Kobiety prowokują do gwałtu

To chyba najpowszechniejszy z mitów. Nadal panuje przekonanie, że kobieta, która stara się być atrakcyjna, flirtuje z mężczyzną, a tym bardziej idzie z nim do domu, jest winna temu, że została zgwałcona. Uważa się, iż kobiety prowokują do napaści seksualnej wyglądem i zachowaniem.
Za winną uznaje się także kobietę, która padła ofiarą gwałtu podczas samotnego spaceru w odludnym miejscu.
Starsze panie – ofiary gwałtu, bywają ocenianie jako nietrzeźwo myślące, sfrustrowane seksualnie a przez to prowokujące.

FAKT: Nie ma ani jednego udokumentowanego przypadku, w którym kobieta zaprosiłaby mężczyznę do zgwałcenia jej. Zgwałcone kobiety miały pecha będąc w określonym miejscu, o określonym czasie, poza zasięgiem pomocy.

 

W małżeństwie nie ma mowy o gwałcie

Niektórzy nadal uznają, że obowiązkiem kobiety wobec męża jest zaspokajanie jego potrzeb seksualnych, nawet wtedy, gdy kobieta nie ma ochoty na seks. Uznaje się również, że mąż ma prawo przymusić żonę do seksu, jeśli ona odmawia spełnienia swojego małżeńskiego obowiązku.

FAKT: Do gwałtu może dojść także w małżeństwie, czy stałym związku. Małżeństwo nie jest usprawiedliwieniem dla stosowania przemocy.

 

Kobiety mówią o gwałcie, bo chcą się zemścić

Panuje przekonanie, że kobiety lubią mścić się na byłych kochankach, szantażować ich, dlatego potrafią kłamać, że zostały zgwałcone.

FAKT: Zgodnie z policyjnymi raportami nieprawdziwe doniesienia o gwałtach pojawiają się tak samo często jak fałszywe doniesienia o innych przestępstwach. W większości przypadków, gdy kobieta twierdzi, że została zgwałcona, rzeczywiście tak było. Mimo to, mit jest powszechny, ponieważ ludziom trudno uwierzyć, że napaść seksualna może mieć miejsce, że każdy jest narażony.

 

Alkohol neutralizuje konsekwencje gwałtu

Gwałt, do którego doszło pod wpływem alkoholu jest oceniany mniej surowo, od tego który miał miejsce na trzeźwo. Jeśli ofiara gwałtu była pod wpływem alkoholu nie jest traktowana poważnie, a siła urazu, którego doznała bywa bagatelizowana.

FAKT: Kobiety, które zostały zgwałcone będąc pod wpływem alkoholu doznają tak samo silnego urazu psychicznego i niekiedy fizycznego, jak kobiety, które padły ofiarą gwałtu będąc trzeźwe. Alkohol nie sprawia, że kobieta mniej cierpi.

 

Tylko kobiety o złej reputacji padają ofiarą gwałtu

Zgodnie z tym mitem zła reputacja kobiety jest usprawiedliwieniem gwałtu, czyli zrzuceniem winy z ofiary na sprawcę. Zła opinia dotyczy kobiet otwartych na seks, które zgodnie ze stereotypem zawsze mają na niego ochotę i nie odmawiają.
Inny stereotyp głosi, że kobiety sprzedające usługi seksualne są zdemoralizowane i w ich przypadku nie ma mowy o gwałcie.

FAKT: Gwałt to gwałt. Jeśli kobieta nie wyraża zgody na seks, to przymuszenie jej jest gwałtem.

 

Gwałt wynika z żądzy

Ponoć mężczyźni mają bardzo wysokie libido, którego nie kontrolują. Ponoć bardzo pobudzony mężczyzna czasami musi zastosować przymus, by sobie ulżyć.

FAKT: Zdrowy mężczyzna potrafi kontrolować swoje zachowania i nie stosuje przemocy. Jeśli jest inaczej, potrzebuje leczenia.
Zgodnie z badaniami dotyczącymi sprawców przestępstw seksualnych, motywacją gwałtu jest najczęściej pragnienie posiadania kontroli, władzy i dominacji. Innymi przyczynami są: złość, chęć zemsty, frustracja i sadyzm. Niektórzy gwałciciele nie traktują swoich ofiar jak ludzi, kobiet, ale jak obiekty polowania. Seks jest dla nich triumfem, stanowi dowód władzy. Część przesłuchiwanych sprawców gwałtów postrzega swój czyn jako jedyny możliwy sposób zdobycia kobiety niedostępnej, „poza ich zasięgiem”.

 

Gwałciciele to szaleńcy, dziwacy i samotnicy

Mitem jest, że gwałciciele to mężczyźni stroniący od innych, chorzy psychicznie i to choroba sprawia, że nie potrafią się kontrolować.

FAKT: Mało który gwałciciel jest psychicznie chory. Gwałciciele wywodzą się z przeróżnych środowisk i warstw społecznych. Nierzadko są to mężczyźni w stałych związkach, mający rodziny.

 

Mężczyźni nie są ofiarami, bo mogą się obronić

FAKT: Większość ofiar gwałtu to kobiety. Większość sprawców przestępstw seksualnych to mężczyźni.
Wbrew powszechnemu przekonaniu także mężczyzna może paść ofiarą gwałtu. Badania pokazują, że gwałtu wobec mężczyzn dopuszczają się najczęściej mężczyźni.

 

Wszystkie mity dotyczące gwałtu służą przenoszeniu winy z ofiary na sprawcę. Jeśli kobieta odpowiada „nie” na propozycję kontaktu seksualnego, to wymuszenie go jest gwałtem, dla którego nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia.

Z pomocą: R. K. James, B. E. Gilliland: Strategie interwencji kryzysowej