Co to jest seks?

Dość częstym problemem zgłaszanym w gabinecie seksuologicznym jest brak seksu. Gdy seksuolog słyszy: nie mam seksu, zawsze dopytuje: co to znaczy? Pyta o to dlatego, że ludzie bardzo różnie rozumieją słowo seks.

 

Pieszczoty nie są seksem

Nastolatka mająca doświadczenie pettingu uważa, że seksu nigdy nie uprawiała. Młody mężczyzna, któremu koleżanka „zrobiła dobrze ręką” twierdzi, że nie ma doświadczeń z seksem. Miłość francuska, którą praktykuje mężczyzna poza stałym związkiem, nie jest przez niego seksem nazywana. Para mająca wyłącznie stosunki analne skarży się na brak seksu.

Pieszczoty różnych części ciała doprowadzające do orgazmu nie przez wszystkich uznawane są za seks.

Niektórzy są przekonani, że aktywność seksualna lesbijek nie jest seksem. Mężczyzna, którego partnerka ma kontakty seksualne z innymi kobietami, sądzi, że to nie zdrada, „bo przecież seksu nie ma”.  Na tej samej zasadzie pani, której partner sypia z mężczyznami twierdzi, że woli, gdy on jest z facetem, niż z inną.

 

Seks czyli spółkowanie

Najczęściej seks uznawany jest za synonim stosunku płciowego. Cytując Leksykon seksuologiczny (Z. Lew-Starowicz, Z. Zdrojewicz, S. Dulko): „stosunek płciowy to akt płciowy partnerów rozpoczynający się wprowadzeniem prącia w stanie wzwodu do pochwy”.

Dlatego właśnie dla bardzo wielu osób nieodbywanie stosunku płciowego z partnerem oznacza brak seksu w związku.

Jednak dla seksuologa seks nie ogranicza się jedynie do wprowadzenia członka do pochwy.

 

Co to jest seks?

Seks – ogół spraw związanych z życiem seksualnym (Popularny Słownik Wychowania Prorodzinnego i Seksualnego).

Seks – przyjemności cielesne związane z aktywnością seksualną (Słownik psychologii). A aktywność seksualna to dobrowolne i świadome czynności seksualne, w których uczestniczy druga osoba, wynikające z osobistych pragnień i decyzji.

Seksem jest każda aktywność w kontakcie z drugą osobą wywołująca seksualną przyjemność.

Namiętny pocałunek, zmysłowy dotyk i każdy inny rodzaj pieszczot, a także seks oralny, analny, homoseksualny to wszystko jest seks.

Jeśli w związku nie dochodzi do stosunków płciowych, ale są pieszczoty to znaczy, że jest w tym związku seks, tyle że aktywność seksualna partnerów nie polega na stosunku płciowym.

Gama zachowań będących seksem jest ogromna, nie ogranicza się do penetracji.

Za brak seksu uznaje się brak kontaktów cielesnych pomiędzy partnerami. Tak więc, pary zgłaszająca się do seksuologa z powodu braku seksu, często słyszą, że seks jednak mają…

 

Erotyzm i seks

Co więcej, w seksuologii seks jest pojęciem bliskim znaczeniowo erotyzmowi, jednak erotyzm jest terminem szerszym od seksu.

Erotyzm to zainteresowanie drugim człowiekiem, wiążące się z jego atrakcyjnością nie tylko fizyczną, ale także psychiczną. To odczuwanie przyjemności w relacjach hetero- , bi- , homoseksualnych. Erotyzm jest cechą typowo ludzką, nadającą seksowi ponadbiologiczne i ponadprokreacyjne wartości.

Joanna Rogowska

Od ponad 10 lat zajmuję się psychoterapią. Pracuję pod stałą superwizją. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek: psychologia), UAM (studia podyplomowe z seksuologii) oraz Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej KCP. Obecnie, w trakcie ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Założyłam tego bloga i napisałam większość tekstów.