Joga i seks

Joga

Jogę już wieki temu praktykowano dla celów zdrowotnych, a od kilku lat zdobywa ona coraz większą popularność we współczesnym świecie.

Joga to sztuka sama w sobie, filozofia, styl życia.

Wedle filozofii jogi nie istnieje rozgraniczenie między duszą, ciałem i intelektem. Harmonia pomiędzy tymi strefami daje pełnię zdrowia i życiowej satysfakcji.

Joga prowadzi do stabilności emocji, czystości umysłu, ale przede wszystkim służy samorealizacji – to jej podstawowy cel.

Praktykowanie jogi jest drogą do zgłębienia siebie – poznania funkcjonowania własnego ciała i umysłu poprzez medytację i szereg ćwiczeń, umożliwiających kontakt z własnym ciałem, wsłuchanie się w jego rytm, doświadczenia jego możliwości i ograniczeń. Joga przyczynia się do przywrócenia i utrzymywania równowagi psychicznej i fizycznej, która wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz  subiektywną ocenę jakości zdrowia i życia.

 

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi polega na wykonywaniu dokładnie dopasowanych pozycji umożliwiających pracę nad ciałem i układem nerwowym, a za ich sprawą, oddziaływanie na psychikę.

Poprzez medytację oraz właściwe wykonywanie ćwiczeń, przy prawidłowej kontroli oddechu, joga ułatwia nie tylko panowanie nad własnym ciałem, ale także zmysłami, umożliwia zrozumienie potrzeb cielesnych, a także kontrolowanie popędów.

Badania empiryczne pokazały, iż joga ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie człowieka.

 

Zdrowotne oddziaływanie jogi

Regularne praktykowanie jogi prócz tego, że wzmacnia i uelastycznia mięśnie, to wspomaga także działanie układów: kostnego, oddechowego, pokarmowego, krążeniowego.

Joga korzystnie wpływa także na układ hormonalny. Zmniejsza odczuwanie stresu, łagodzi stany niepokoju i stany depresyjne, reguluje ciśnienie.

Zatem joga ma dobroczynny wpływ na ogólną kondycję psychiczną i fizyczną organizmu, a te z kolei przyczyniają się do zdrowia seksualnego.

 

Joga i seks

Badania dowiodły, że systematyczne praktykowanie jogi ma dodatni wpływ na sferę seksualną człowieka. 

Poprawia funkcjonowanie seksualne zarówno kobiet jak i mężczyzn.

U kobiet korzystnie działa na: pożądanie, podniecenie, w tym lubrykację, zmniejszenie dolegliwości bólowych, orgazm i satysfakcję seksualną. U mężczyzn pozytywnie wpływa na wydłużenie współżycia seksualnego. Dodatkowo na satysfakcję ze stosunku i jakość erekcji w trzech aspektach: utrzymanie erekcji, erekcja na żądanie, twardość członka.

Ponadto, jak wcześniej wspomniano, praktyka jogi zwiększa świadomość ciała i poprawia kontakt z nim. Jest to ważne dla akceptacji własnego ciała, a więc także w pochlebnym postrzeganiu siebie w roli seksualnego partnera/partnerki.

Wyniki badań wskazują, że niezależnie od wieku, płci, ale też doświadczanego zaburzenia seksualnego, joga ma znaczenie przy zmniejszeniu dysfunkcji seksualnych, a co za tym idzie, poprawia sprawność seksualną u obu płci.

Joga może stanowić zatem istotny czynnik wspomagający leczenie zaburzeń seksualnych oraz polepszenie jakości życia seksualnego.

Na podstawie artykułów A. Paszkowskiej opublikowanych w Przeglądzie Seksuologicznym, nr 35 i 40.

 

Joanna Rogowska

Od ponad 10 lat zajmuję się psychoterapią. Pracuję pod stałą superwizją. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek: psychologia), UAM (studia podyplomowe z seksuologii) oraz Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej KCP. Obecnie, w trakcie ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Założyłam tego bloga i napisałam większość tekstów.