Sex coaching

Od jakiegoś czasu słyszy się o sprowadzonym z USA sex coachingu. Co to jest sex coaching? Czym sex coaching różni się od terapii seksuologicznej?

Sam coaching kojarzy się z rozwojem, zwłaszcza rozwojem osobistym. W myśl tej definicji sex coaching może skupiać się na rozwoju funkcjonowania seksualnego. Czy tak jest w istocie?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest coaching.

Coaching

W dość sędziwym już słowniku psychologicznym (Reber A. S., Reber E. S.; 2008) hasła coaching brak. Posłużę się więc bardziej nowoczesnym źródłem wiedzy. Otóż zgodnie z definicją Izby Coachingu, która jest niezależną organizacją reprezentującą interesy środowiska coachingowego w Polsce i wyznacza standardy pracy coacha, coaching to metoda wspierania rozwoju osobistego. A dokładniej…

Coaching to metoda wspierania rozwoju, realizowana w formie cyklu spotkań pomiędzy coachem a klientem. Coaching koncentruje się na pracy z osobami, które poszukują wsparcia w zwiększeniu ich efektywności, realizacji celów oraz rozwoju w dziedzinie zawodowej i/lub osobistej.*

Z racji tego, że seksualność jest jednym z potencjałów człowieka, rozwój osobisty obejmować może także rozwój sfery seksualnej.

Rozwój seksualności

Rozwijanie potencjału seksualnego jest nieodzownym elementem terapii seksuologicznej. W niektórych przypadkach konieczne jest wyzwolenie potencjału erotycznego, czym także zajmuje się terapia psychoseksualna.

Cele terapii seksualnej:

 • ogólnie pojęty rozwój seksualności człowieka,
 • doskonalenie jakości relacji partnerskiej,
 • zwiększanie satysfakcji ze współżycia seksualnego,
 • rozwijanie znajomości ciała i przeciwdziałanie zakłóceniom obrazu ciała i własnego Ja,
 • poprawa samooceny,
 • zapobieganie mitom i stereotypom,
 • edukacja seksualna,
 • zwiększenie zakresu doznań zmysłowych, doświadczeń seksualnych,
 • uwolnienie potencjału erotycznego,
 • pomniejszanie czynników hamujących i blokujących życie seksualne i satysfakcję z bliskości seksualnej,
 • neutralizacja napięć i lęków,
 • eliminacja objawów chorobowych i przyczyn problemów dotyczących sfery seksualnej.

Niektóre z powyższych celów realizowane są również w ramach sex coachingu.

Sex coaching

Sex coaching to stosunkowo młoda dyscyplina. Zrodziła się w latach 90-tych XX w. z doradztwa medycznego, które lekarze urolodzy oferowali pacjentom zgłaszającym problemy seksualne, głównie zaburzenia erekcji.

Za pionierkę sex coachingu uznaje się Patti Britton. Według niej sex coaching jest profesjonalną mieszaniną life coachingu z tym co najlepsze w seksuologii. Britton zapoczątkowała świadczenie sex coachingu online i jest współwłaścicielką SEX Coach University (USA) – instytucji nadającej uprawnienia sex coacha.

Sex coaching stanowi formę rozwoju osobistego. Jest procesem ukierunkowanym na realizację konkretnych celów klienta w obszarze erotyki i seksualności. Koncentruje się na ulepszaniu życia seksualnego, czyli skupia się na rozwoju seksualnego potencjału. Dlatego wskazaniem do korzystania z usług sex coacha powinna być wyłącznie chęć rozwoju w konkretnym obszarze funkcjonowania seksualnego. Sex coaching nie jest alternatywą dla terapii psychoseksualnej, bo nie jest oddziaływaniem leczniczym.

Niezadowolenie z życia seksualnego, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się z dyskomfortem psychicznym, czy cierpieniem wymaga konsultacji seksuologicznej. Także w przypadku wystąpienia symptomów, które mogłyby wskazywać na dysfunkcję seksualną, bądź problem natury psychicznej, wskazana jest psychoterapia lub terapia seksuologiczna.

Sex coaching stanowi cenną gałąź coachingu, bowiem współpraca z merytorycznie przygotowanym sex coachem może przyczynić się do rozwoju zdrowia psychoseksualnego.

*http://www.izbacoachingu.com/coaching/czym-jest-coaching/
Gwarych M.: Sex coaching a terapia seksuologiczna. Miejsce sex coachingu w obszarze działalności na rzecz zdrowia seksualnego W: Przegl. Seks. 2016; 3(47): 19-26