Friends with Benefits. Rzecz o przyjaźni z seksualnym dodatkiem

Historia pewnej znajomości

Daria i Franek znają się od przedszkola. Mieszkali na jednym osiedlu. Ich rodzice nie raz spędzali wspólnie wieczory, a dzieci bawiły się ze sobą. W czasach późniejszych Daria i Franek chadzali na koncerty, dyskutowali, czasami wybierali się razem do kina. Byli nawet na wspólnych wakacjach, wraz ze znajomymi.

Po latach, już jako dorośli ludzie, nie mieli wątpliwości co do tego, że są przyjaciółmi. Żadnemu z nich długo nie powodziło się w miłości, toteż oboje mieli czas na to by spędzać go wspólnie. Dyskutowali o swoich miłosnych uniesieniach, romansach, rozczarowaniach. Radzili się siebie nawzajem w sprawach damsko-męskich. Bardzo się lubili i cenili sobie tę przyjaźń.

Dlaczego nie stworzyli związku? Dlaczego dwoje singli, mających ze sobą tyle wspólnego nie zdecydowało się na bycie razem?

Damsko-męska przyjaźń nie zawsze przeradza się w związek

To nie było tak, że rozmów na ten temat brakowało. Czasami rozważali scenariusz bycia razem, zwłaszcza w momencie, gdy jedno z nich doświadczało kolejnego miłosnego zawodu. Jednak zdrowy rozsądek podpowiadał, że związek w ich wypadku to nietrafiony pomysł. Zbyt dobrze się znali, za dużo o sobie wiedzieli i co najważniejsze, mieli odmienne wizje bycia z kimś.

Daria czekała na miłość swojego życia, by założyć rodzinę. Franek też czekał na odpowiednią kobietę – towarzyszkę życia, która będzie żądna przygód i wyjedzie z nim za granicę, by tam realizować zawodowe ambicje. Ponadto obserwowali siebie. Franek nie raz był świadkiem bezwzględności z jaką Daria traktowała mężczyzn niewpisujących się w jej wyobrażenie. A nie było przecież tajemnicą, że Franek nie jest wymarzonym przez Darię kandydatem na męża. Natomiast Daria niejednokrotnie krytykowała Franka za jego podwójne romanse i otwarcie współczuła kobietom, które były w nie zaangażowane. Nie chciała być jedną z nich.

Przyjaźń z seksem?

Jednak z biegiem czasu, gdy dobijali trzydziestki, a perspektywy stałego związku żadne z nich nie miało, co więcej, żadne z nich z nikim się nie spotykało, umówili się, pół żartem, poł serio, że jeśli ani jej, ani jemu nie uda się znaleźć nikogo w przeciągu najbliższych pięciu lat, wezmą ślub. Lepiej pomęczyć się ze sobą, niż żyć w samotności – uznali.

Wpadli na jeszcze jeden pomysł. Dopóki na jej horyzoncie nie pojawi się interesujący mężczyzna, a na jego, interesująca kobieta, dopóty będą sypiać ze sobą bez zobowiązań. Zgodzili się, że milej i bezpieczniej jest zaspokajać seksualne potrzeby z kimś znanym, niż z kimś obcym, przypadkowo.

W ten oto sposób stali się Friends with Benefits – przyjaciółmi z bonusem.

Friends with Benefits (FWB)

Relacja Friends with Benefits (FWB) polega na tym, że osoby przeciwnej płci, uznające się za parę przyjaciół, miewają ze sobą kontakty cielesne (pocałunki, pieszczoty, stosunek seksualny), które z zasady nie prowadzą do przeistoczenia się przyjaźni w stały związek. W tego typu relacji to przyjaźń jest rdzeniem, a seks jedynie niezobowiązującym dodatkiem.

Dlaczego nie związek, dlaczego nie przygodny seks?

Friends with Benefits od stałego, tzw. romantycznego związku, prócz braku miłości, różni się i  tym, że kontakt seksualny traktowany jest jako rozrywka/dodatkowa korzyść relacji przyjacielskiej, a nie integralny, spajający związek wyraz miłości. Do przygodnego seksu Friends with Benefits zaliczyć także nie można, gdyż zaangażowani w relację są przyjaciółmi, a nie parą ludzi spotykających się wyłącznie na seks, lub mających przypadkowy seks z różnymi partnerami.

Związki typu Friends with Benefits nie zakładają monogamii, ale badania pokazują, że ponad połowa osób zaangażowanych we FWB jest seksualnie wierna przyjacielowi. Zwiększa to atrakcyjność przyjaźni z bonusem, gdyż nie mając stałego partnera życiowego można mieć stałego partnera seksualnego, którego dobrze się zna i przy którym czuje się bezpiecznie.

O Friends with Benefits Relationship pisze się, że jest to złożona relacja zawierająca w sobie elementy przyjaźni, związku romantycznego i nieozobiązującego seksu.

Co jeszcze wiadomo o przyjaźniach z bonusem?

Badania dotyczące Friends with Benefits

Choć zjawisko FWB istniało już w latach 80-tych XX wieku, więcej jest doniesień na jego temat niż samych badań. W związku z tym, nadal brakuje jednoznacznych stwierdzeń dotyczących Friends with Benefits.

Do tej pory udało się ustalić (na podstawie badań w USA), że SWB dotyczy ludzi w różnym wieku, głównie skupionych na karierze zawodowej singli, z dużych ośrodków miejskich, którzy w większości są zdania, że jedyna prawdziwa miłość nie istnieje, a seks da się oddzielić od emocji.

Co skłania ludzi do SWB?

Zaspokojenie popędu seksualnego w poczuciu bezpieczeństwa, bo z zaufaną osobą jest podstawowym motywem tworzenia Friends with Benefits.
Przyjaciele z bonusem cenią sobie to, że mają stałego partnera seksualnego, który zna ich ciało, upodobania, potrzeby, co pozwala im na otwarcie się na seks, eksperymentowanie i zdobywanie nowych doświadczeń seksualnych.

Ponadto osoby decydujące się na FWB deklarują, że ich wybór podyktowany jest brakiem zainteresowania stałym związkiem, który wymaga emocjonalnego zaangażowania i deklaracji.

Psychologiczne skutki przyjaźni z bonusem

Czy osoby będące przyjaciółmi z bonusem są zadowolone, czy mają udaną przyjaźń i życie seksualne? Jakie są wady, a jakie zalety Friends with Benefits? Czy FWB wiąże się z jakimiś emocjonalnymi konsekwencjami? CDN…