Dyspareunia i endometrioza – co mają ze sobą wspólnego?

Dyspareunia – definicja i przyczyny

Dyspareunia to ból podczas stosunku. Występować może zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, tyle że u pań jest znacznie częściej spotykana, niż u panów.

O dyspareunii u kobiet mówi się także wtedy, gdy ból pojawia się: po odbytym stosunku seksualnym, w następstwie pieszczot sromu, czy dotyku pochwy.

Powody dyspareunii mogą być różnorakie. Dzieli się je zazwyczaj na: dysfunkcje organiczne i problemy psychologiczne.

Problemy psychologiczne, m.in:
 • konsekwencja wykorzystania seksualnego (w tym doświadczenie stosunku wymuszonego);
 • zawyżony poziom wstydu;
 • poczucie winy związane z aktywnością seksualną;
 • strach przed stosunkiem płciowym;
 • negatywny stosunek do ciała, seksualności;
 • niedostosowanie technik seksualnych;
 • konflikty w związku.
Dysfunkcje organiczne, m. in.:
 • schorzenia w obrębie narządów płciowych, np.: stany zapalne;
 • zmiany poporodowe;
 • stany po urazach;
 • endometrioza (zwłaszcza otrzewniowa).

Endometrioza

Endometrioza jest definiowana jako występowanie błony śluzowej macicy, czyli tzw. endometrium, poza jej naturalnym umiejscowieniem, a więc poza jamą macicy.

Przypadłość ta dotyczy 6-15% ogólnej populacji kobiet. Zdarza się najczęściej u pań w wieku rozrodczym, ale także u młodych kobiet i kobiet po menopauzie.

Nierzadko endometrioza związana jest z niepłodonością – obejmuje 35-50% przypadków kobiet cierpiących z powodu niemożności zajścia w ciążę.

Leczenie endometriozy odbywa się za sprawą leków lub interwencji chirurgicznej. Rodzaj stosowanego leczenia jest zależny od ujawniających się dolegliwości, wieku pacjentki oraz jej potrzeb prokreacyjnych, a także postaci endometriozy. Przy czym istotną rolę w leczeniu pełni właściwa dieta, a także prowadzony tryb życia.

Endometrioza wiąże się z dolegliwościami bólowymi okolic podbrzusza okresowymi, bądź ciągłymi, bolesnymi miesiączkami, bólem podczas oddawania moczu, czy defekacji, a także czuciem bólu w trakcie stosunku seksualnego.

Dyspareunia i endometrioza

Jak wspomniano powyżej przyczynę dyspareunii stanowić może endometrioza. Niestety, brakuje w literaturze rzetelnych danych na temat związku konkretnej postaci endometriozy z bolesnością podczas stosunku seksualnego. Do tego aktualny stan wiedzy uniemożliwia wyjaśnienie mechanizmów przyczyniających się do odczuwania bólu podczas stosunku przez kobiety z endometriozą.

Jedno jest pewne, w sytuacji stwierdzenia endometriozy należy skonsultować z lekarzem kwestie związane z aktywnością seksualną i jej częstotliwość do czasu zakończenia leczenia. Ponadto pojawienie się bólu w obrębie narządów rodnych w trakcie pieszczot seksualnych, musi być sygnałem do natychmiastowej wizyty u specjalisty w celu uniknięcia ryzyka utrwalenia się bólu i wystąpienia jego negatywnych następstw, np.: pochwicy.

Na podstawie: „Występowanie dyspareunii u kobiet z endometriozą” Seksuologia Polska, 2006„Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy” Ginekologia Polska, 2012

Poczytaj także:
Bolesny stosunek