Fartuszek Hotentotek

Okolice intymne kobiety

Tym razem będzie nieco o kobiecej anatomii.

Jakby tak popatrzeć na nagą kobietę i zwrócić uwagę na okolice narządów płciowych to co widać z zewnątrz?
Widoczny jest wzgórek pokryty owłosieniem łonowym, mającym kształt odwróconego trójkąta i wargi sromowe większe, będące podłużnymi, owłosionymi fałdkami skóry wypełnionej tkanką tłuszczową. Zadaniem tychże fałdek jest ochrona ukrytych pod nimi struktur.

Po rozdzieleniu warg sromowych większych ukazują się ukryte pod nimi: żołądź łechtaczki, ujście cewki moczowej, przedsionek pochwy i wargi sromowe mniejsze. Są to dwa różowo–czerwone fałdy skórne, cieńsze od warg sromowych większych, wysoko unaczynione, pozbawione tkanki tłuszczowej, mogą być niesymetryczne.

Niekiedy wargi sromowe mniejsze określa się mianem warg sromowych wewnętrznych, a wargi sromowe większe – wargami zewnętrznymi. Nazwy: zewnętrze i wewnętrzne wargi sromowe wydają się być bardziej odpowiednie dlatego, że nie u wszystkich kobiet wargi sromowe większe są faktycznie większe od warg sromowych mniejszych.

Fartuszek Hotentotek

Uroda okolic intymnych części kobiet wyróżnia się tym, że wargi sromowe wewnętrzne wystają spod warg sromowych zewnętrznych tworząc jakby fartuszek. W piśmiennictwie spotyka się również porównanie do skrzydeł motyla. A najczęściej znaleźć można nazwę: fartuszek Hotentotek, fartuszek hotentocki.

Skąd się wzięło to określenie?
Tak jak wcześniej wspomniałam, wystające spod zewnętrznych fałd skóry wargi sromowe mniejsze przypominają swym wyglądem fartuszek. A Hotentotki to kobiety z pierwotnego ludu Khoikhoi (Hotentoci) zamieszkującego południową Afrykę. U tych pań właśnie wargi sromowe mniejsze mogą przyjmować spore rozmiary.

W naszej kulturze o tzw. fartuszku Hotentotek mówi się niekiedy jako o przerośniętych wargach sromowych mniejszych. Jednak o przerośnięciu jest mowa zazwyczaj wtedy, gdy odległość pomiędzy podstawą, a krawędzią warg sromowych wewnętrznych wynosi więcej niż 4 centymetry. Zdarza się, że jest to dokuczliwe. Wystające wargi sromowe wewnętrzne mogą być narażone na otarcia, urazy podczas chodzenia, siedzenia, uprawiania sportów, w szczególności kolarstwa, jeździectwa, ale także joggingu i in. Mogą przyczyniać się do problemów z higieną, zwłaszcza podczas menstruacji. Mogą także sprawiać kłopoty podczas współżycia seksualnego, takie jak dyspareunia, czy zahamowanie reakcji seksualnych i powodować ogólny dyskomfort.

U wielu pań wargi sromowe wewnętrze jedynie nieznacznie wystają spoza warg sromowych zewnętrznych. Ma to najcześciej podłoże genetyczne, chociaż może wynikać także z naciągnia podczas masturbacji. Ponadto wygląd warg sromowych zmienia się wraz z upływem czasu i doświadczeniem jakim jest ciąża oraz poród.

Część kobiet nawet nie wie, że posiada fartuszek Hotentotek, bo nigdy nie odczuwały z tego powodu większego dyskomfortu, więc się nad tym nie zastanawiały.

Każda kobieta ma charakterystyczną dla siebie urodę warg sromowych

Są jednak panie niezadowolone z wyglądu swoich miejsc intymnych. W panującym obecnie kulcie idealnego ciała promowanego przez media, jest to coraz bardziej powszechne zjawisko.

Dorastające dziewczęta niepokoją się wyglądem swoich warg sromowych, bo różni się on od tego jaki widzą na zdjęciach modelek. Dorosłe kobiety również mogą odczuwać emocjonalny i estetyczny dyskomfort związany z wyglądem swoich zewnętrznych narządów płciowych. Są również kobiety (zwłaszcza te uprawiające sport), dla których fartuszek Hotentotek jest dokuczliwy fizycznie.

U niektórych pań brak akceptacji wyglądu własnych genitaliów jest przyczyną kompleksów, zwątpienia w swoją kobiecość, a także zahamowań seksualnych.

Co ciekawe, fartuszek Hotentotek wydaje się bardziej przeszkadzać kobietom niż ich partnerom. Wielu panów lubi „skrzydełka motyla”. Sądzą nawet, że przyczyniają się one do zwiększania ich doznań seksualnych w trakcie pieszczot i stosunku.

Część pań zgłaszających się z tym problemem do specjalisty potrzebuje jedynie uspokojenia. Jednak kobiety, które nie są w stanie zaakceptować wyglądu swoich warg sromowych, lub odczuwają fizyczny dyskomfort z nimi związany, mogą poddać się korekcji plastycznej.

Jednak pamiętajcie Panie i młodsze i starsze, że kolor, kształt i wielkość warg sromowych są bardzo zróżnicowane. Każda kobieta jest wyjątkowa i ma typową dla siebie urodę tego miejsca.