Rytuały wkraczania w dorosłość

Jak okazywać dziecku miłość? Rodzice okazują dziecku swe uczucia przez zrozumienie i akceptację. Pierwszy egzamin, pierwszy samodzielny wyjazd, pierwsza prawdziwa przyjaźń, pierwsza miłość, pierwszy pocałunek, pierwsza praca, pierwsze zarobione pieniądze, pierwszy sukces, ale też pierwsza porażka, pierwszy zawód miłosny… – czy rodzice pamiętają jeszcze jakie to ważne wydarzenia w życiu?

Różne zwyczaje

W różnych domach panują różne zwyczaje. W jednej rodzinie do dzieci przychodzi Gwiazdor, w innej Mikołaj, a w jeszcze innej prezenty pod choinkę podrzuca Gwiazdka. Istnieją też takie domy, w których Bożego Narodzenia nie obchodzi się wcale.

Z okazji innych Świąt również spotkać się można z rozmaitymi obyczajami. Podobnie ma się sprawa z urodzinami i imieninami. Są rodziny, w których odbywają się uroczystości z okazji urodzin, albo imienin. W niektórych domach wyprawia się zarówno imieniny jak i urodziny. A istnieją takie domy, gdzie o datach się nie pamięta.

Celebrujemy różnorakie rocznice i wydarzenia. Nie tylko standardowe święta i urodziny, ale także zmianę pracy, bądź mieszkania, zakup czegoś wartościowego, czy rocznicę spotkania z kimś w naszym życiu ważnym.

Życie bogate jest w istotne momenty i aby je podkreślić świętujemy. A gdy to świętowanie zainicjuje ktoś inny, czujemy się ważni i kochani.

Jak okazywać dziecku miłość? Nie tylko przez słowa!

Poczucie bycia kimś ważnym znaczące jest dla każdego, zawsze, na różnych etapach życia. Jednak przełomowe jest wtedy, gdy jesteśmy młodzi, kiedy kształtuje się nasza osobowość.

Miłość i zainteresowanie można wyrażać słowami. Można to również okazywać drobnymi gestami na co dzień, ale także poprzez kwiatek, wizytę w cukierni, zaproszenie do kina, czy zorganizowanie mini uroczystości z okazji istotnej daty.

Życie młodego człowieka pełne jest znaczących chwil i nowych doświadczeń. Tak wiele poznaje się i przeżywa wówczas po raz pierwszy. Pierwszy egzamin, pierwszy wyjazd bez rodziców, pierwsza prawdziwa przyjaźń, pierwsza miłość, pierwszy pocałunek, pierwsza praca, pierwsze zarobione pieniądze, pierwszy wielki sukces, ale też pierwsza porażka, pierwszy miłosny zawód…

Rodzice kształtują wzorce

Nastolatkowie, tego typu wydarzenia przechodzą we własnym gronie, bo jest to czas, w którym szczególnie znaczące są dla nich relacje w grupie rówieśniczej. To z przyjaciółką dziewczyna porozmawia o swoim uniesieniu, to z przyjacielem chłopak omówi istotne doświadczenie. Jednak mimo tego, że w okresie dorastania bardzo ważna dla nastolatków jest grupa rówieśnicza, to wpływy rodzicielskie także nie są bez znaczenia.

Rodzice nadal pełnią znaczącą rolę w życiu i wzrastaniu młodego człowieka. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię kształtowania się identyfikacji z własną płcią. To rodzic, od samego początku rozwoju, jest dla swojej pociechy modelem kobiety/mężczyzny. Dlatego warto by tenże rodzic-model, do świata kobiet/mężczyzn swoje dziecko zapraszał i wprowadzał. By pokazywał, że z bycia kobietą/mężczyzną można być dumnym, że jest to świat fascynujący i piękny.

Kwiaty z okazji pierwszej miesiączki

Opowiastka znana wszystkim kształcącym się w seksuologii głosi, że jeden z autorytetów tej dziedziny, z okazji pierwszej miesiączki swojej córki, podarował jej bukiet kwiatów. Czyż to nie ładne?

Dla każdej dziewczyny pierwszy okres to ważna sprawa. Większość pamięta dokładnie tę chwilę i przebieg zdarzeń tego szczególnego dnia. Nie ma racjonalnych przeszkód ku temu by nie uczcić tak kluczowej chwili. Kwiaty, czy jakiś inny drobiazg ofiarowany córce przez rodziców, z okazji pierwszej miesiączki, jest wyrazem akceptacji, dumy i radości z powodu tego, że dziewczyna, staje się kobietą. Wszkże to doniosła chwila.

U chłopców, dowodem dojrzewania płciowego, czyli stawania się mężczyzną, są pierwsze wytryski nasienia, polucje. Jednak rodzicom nie zawsze jest dane je zauważyć. Ale pojawiający się zarost trudno przeoczyć. Uroczyste obdarowanie syna pierwszą golarką, może podkreślić ten przełomowy moment i dać wyraz radości rodziców z tego, że ich syn staje się mężczyzną.

Wspólne wypicie pierwszego kieliszka szampana na cześć pierwszej miłości, męski/kobiecy wyjazd z okazji pierwszego miłosnego zawodu, uroczysta kolacja z powodu zdobycia pierwszej pracy to tylko niektóre sposoby na pokreślenie ważności tych momentów.

Jak okazywać dziecku miłość

Choć nie zawsze nastolatkowie to pokazują i czasami wydaje się nawet, że z rodzicami wcale się nie liczą, to jednak rodzice są dla nich bardzo ważni. Do prawidłowego rozwoju adolescenta konieczne jest przekonanie, że mimo wszystko rodzice są zawsze po jego stronie i kochają go mimo wszystko. Jak okazywać dziecku miłość, w tych czasami trudnych chwilach, gdy jest ono zbuntowanym nastolatkiem?

Poczucie bezpieczeństwa, bycia rozumianym i akceptowanym przez rodziców wzmacnia prawidłowy rozwój, bo utwierdza w bezwarunkowej miłości i dzięki temu buduje poczucie wartości i zadowolenie z bycia sobą i przedstawicielem określonej płci.

Gdy rodzic wprowadzi w życie rodzinne rytuały wkraczania w dorosłość okaże swojemu dziecku zrozumienie i radość z tego, że dziecko wstępuje w świat bycia kobietą/mężczyzną. Da wyraz temu, że potrafi wczuć się w sytuację swojego dziecka, akceptuje zachodzące zmiany i uznaje je za coś istotnego. Aprobata ze strony rodzica, jest dla nastolatka na wagę złota.


Poczytaj także:
Nastolatek i odpowiedzialność