Orgazm łechtaczkowy vs. orgazm pochwowy

Zalety orgazmu u kobiet

Orgazm u kobiet, jak dawniej twierdzono, ułatwia zapłodnienie i stanowi swoistą nagrodę za “trudy kobiecości”. Jednak najnowsze badania tego nie potwierdzają. Wskazują inne zalety orgazmu. Orgazm zwiększa poczucie więzi z partnerem, oraz przywiązanie, jest dobry dla zdrowia i służy długowieczności. Ma też swoją ewolucyjną funkcję. Ponoć jest narzędziem do manipulowania kochankiem…

Orgazm łechtaczkowy

Aczkolwiek, jednoznacznego wyjaśnienia tego fenomenu jakim jest kobiecy orgazm nie ma do dziś. Podobnie jak do dziś, nie do końca wiadomo dlaczego kobieta posiada łechtaczkę. Wydaje się, że jest to część ciała służąca tylko i wyłącznie przyjemności. Dzięki pobudzaniu łechtaczki można doprowadzić do szczytowania. Orgazm osiągnięty w ten sposób nazywa się łechtaczkowym. Z orgazmem tym wiąże się niestety pewien stereotyp. Mianowicie, wiele kobiet i par uznaje, że jest on gorszy od orgazmu pochwowego – osiąganego w trakcie stosunku płciowego dzięki stymulacji pochwy. Taki pogląd zapoczątkował Zygmunt Freud, głosząc iż orgazm wywołany pieszczotami łechtaczki jest niedojrzały.

Orgazm łechtaczkowy jest popularny dlatego, że zazwyczaj to on wykształca się najpierw. Jedynie ok. 15% kobiet jako pierwsze doświadczenie orgazmiczne podaje orgazm pochwowy. Dzieje się tak dlatego, że dziewczyny masturbują się częściej pobudzając łechtaczkę niż pochwę. Następuje wówczas koncentracja na bodźcach płynących z łechtaczki i to bezpośrednie pieszczoty łechtaczki prowadzą do orgazmu.

Jednak z czasem, gdy ilość doznań się zwiększa, choćby ze względu na wprowadzenie drugiej osoby do aktywności seksualnej, orgazm osiągnięty może być także za sprawą pieszczot innych niż łechtaczka miejsc.

Różne sposoby na orgazm

Kobiety są bardzo różne, także jeśli chodzi o typ stymulacji prowadzącej do szczytowania. Również drogi wiodące do orgazmu mogą być rozmaite. Są panie osiągające go za pomocą pieszczot piersi, inne dzięki całowaniu płatka jednego ucha, jeszcze inne potrzebują długich pieszczot różnych obszarów ciała.

Gros naukowców jest zdania, że większość kobiet musi mieć pobudzaną łechtaczkę by przeżyć orgazm. Są też głosy mówiące, że nie jest to niezbędne. Tajemnica tkwi być może w tym właśnie, że kobiety są różne.

Do orgazmu pochwowego u Justyny dojść może tylko wtedy, gdy w trakcie stosunku łechtaczka jest stymulowana.
Łechtaczka Anny nie musi być dotykana, by kobieta zaznała orgazmu.
Małgorzata zaś ze swoim pierwszym partnerem osiągała orgazm łechtaczkowy, natomiast z obecnym, zaczęła doświadczać także orgazmu pochwowego, aczkolwiek zadziało się to po kilku latach trwania związku.

Nauka lubi generalizacje, więc wyróżniono cztery rodzaje orgazmu, ze względu na rodzaj stymulacji:

– orgazm łechtaczkowy – wywołany pieszczotami łechtaczki
– orgazm pochwowy – wywołany przez stymulację pochwy
– orgazm osiągnięty za sprawą pieszczot stref erogennych: piersi/ust/obytu
– orgazm wyobrażeniowy

Orgazm łechtaczkowy, orgazm pochwowy – różnice

Orgazm to intensywne uczucie przyjemności. Do orgazmu dochodzi w trakcie pozytywnie przeżywanego kontaktu seksualnego, gdy uruchamiają się naczyniowe, mięśniowe i gruczołowe mechanizmy. W kobiecym orgazmie zdają się współdziałać bodźce i z łechtaczki i z pochwy, a także innych stref erogennych.

Różnica pomiędzy orgazmem łechtaczkowym, a pochwowym zdaje się być ilościowa. Przy dominacji doznań płynących z łechtaczki orgazm odczuwany jest jako łechtaczkowy, przy przewadze odczuć z pochwy, orgazm przeżywany jest jako pochwowy. Reakcje miednicy są takie same niezależnie od miejsca pobudzenia seksualnego. Podczas orgazmu występują skurcze macicy i nie ma znaczenia w jaki sposób został on wywołany.

Z fizjologicznego punktu widzenia można wyróżnić trzy rodzaje orgazmu:

– regularne, rytmiczne skurcze, trwające średnio 13 s.
– nieregularne skurcze, które trwają ok. 24 s.
– naprzemienne skurcze regularne i nieregularne

Badania pokazują, że skurcze mięśnia macicy wywołane pobudzaniem łechtaczki są o wiele intensywniejsze i dłuższe niż te będące wynikiem penetracji pochwy. Wiele kobiet doświadczających obu rodzajów odczuwa orgazm łechtaczkowy jako gwałtowniejszy, powodujący silniejsze doznania lecz krótszy od orgazmu spowodowanego stymulacją pochwy.

Nie istnieje potwierdzenie na fizjologiczną wyższość któregoś z rodzajów orgazmu.

 

Poczytaj też:
Orgazm pochwowy może mieć każda kobieta
Odgłosy rozkoszy
Jak dbać o seks
Niedopasowanie seksualne – dysharmonia seksualna