Stosunek przerywany

Niereprodukcyjna rola seksu

Pierwotna funkcja reprodukcyjna seksu, w toku ewolucji człowieka (także społecznej) została zmodyfikowana. Kontakt seksualny zaczął służyć przede wszystkim zaspokojeniu potrzeby miłości, bliskości, ciepła i czułości.

Ludzie, pragnąc dzielić swą seksualność z drugim człowiekiem, starają się unikać niechcianej ciąży. Zwłaszcza dawniej, w tym celu stosowano stosunek przerywany. Mało kto się wtedy poważnie zastanawiał nad jego skutecznością, pomimo wyraźnych sygnałów, iż jest ona wątpliwa.

Stosunek przerywany

Wiele tzw. „wpadek” to wynik stosowania tejże metody.

Stosunek przerywany jest jedną z najmniej skutecznych metod zapobiegania ciąży.  Dzieje się tak dlatego, że u wielu mężczyzn, jeszcze przed wytryskiem, występuje niezauważalne kropelkowanie nasienia zawierającego plemniki.

Dlaczego stosunek przerywany nie jest skuteczny?

W trakcie podniecenia, u części mężczyzn, obserwuje się śluzowatą substancję (preejakulat) wydzielaną z cewki moczowej, której zadaniem jest stworzenie optymalnych warunków dla przedostania się plemników do pochwy. Preejakulat często zawiera ruchome plemniki. Zatem wycofanie członka z pochwy tuż przed ejakulacją, może okazać się spóźnione.

Ponadto są mężczyźni doświadczający wycieku spermy zamiast wytrysku, w związku z czym nie są oni w stanie wyczuć idealnego momentu na przerwanie stosunku. Ale to nie wszystko. Wysoka pobudliwość seksualna i silne podniecenie przyczyniają się do braku kontroli orgazmu przez mężczyznę. W takiej sytuacji, pomimo szczerych chęci z jego strony, przerwanie współżycia w odpowiedniej chwili, nie zawsze jest możliwe. A do tego jeszcze należy dodać sytuacje, w których na penisie mogą znajdywać się plemniki pochodzące z wcześniejszego wytrysku.

Stosunek przerywany ze względu na bardzo niską skuteczność zapobiegania ciąży nie jest metodą antykoncepcyjną. Na dodatek, negatywnie wpływa na życie seksualne par, które go stosują.

Negatywny wpływ stosunku przerywanego na parę

Otóż, stosunek przerywany:

  • stanowi jedną z przyczyn zaburzeń seksualnych u mężczyzn i kobiet;
  • u mężczyzn powoduje niebezpieczeństwo wystąpienia zaburzeń erekcji, czy ejakulacji (np.: przedwczesny wytrysk);
  • przyczynia się do problemów z orgazmem u kobiet i braku orgazmu – kilkukrotne przerwanie stosunku przed lub w trakcie orgazmu może zablokować zdolność do szczytowania;
  • sprzyja utracie potrzeb seksualnych (problemom z libido) z powodu stresu, który wprowadza w pożycie;
  • jest niekorzystny dla świeżych związków seksualnych, ponieważ uniemożliwia wypracowanie harmonii seksualnej – młodzi kochankowie zamiast koncentrować się na sobie nawzajem, uwagę skupiają na kontroli współżycia;
  • szkodliwie wpływa na wspólne przeżywanie aktu płciowego, bowiem w niekomfortowej sytuacji jaką jest możliwość przerwania rozkoszy, każde z partnerów skupia się na sobie;
  • zwiększa ryzyko przerostu prostaty (gruczołu krokowego) u mężczyzn długotrwale i regularnie go stosujących;
  • wspiera wystąpienie zaburzeń równowagi hormonalnej u kobiet.

Popularność stosunku przerywanego

Pomimo tych niekorzystnych następstw i niskiej efektywności, stosunek przerywany jest metodą popularną i stosowaną, przede wszystkim przez ludzi młodych. Badania przeprowadzone wśród nieletnich matek i młodych kobiet pokazują, iż w większości przypadków nieplanowana ciąża była skutkiem stosunku przerywanego (lub kalendarzyka).

Kariera stosunku przerywanego wynika z faktu, iż jest to sposób dostępny dla wszyskich i bezpłatny, który wydaje się nie posiadać skutków ubocznych. Przez niektórych, stosunek przerywany, uznawany jest za metodę naturalną. Powodzenie stosunku przerywanego wynika również z braku wiedzy odnośnie jego wątpliwej skuteczności i negatywnych konsekwencji.

Czytaj więcej:
Antykoncepcja