Metody antykoncepcyjne

Podsłuchała kobieta przypadkiem rozmowę syna z córką. Była nieco przerażona jej treścią, ale z drugiej strony odczuwała też dumę. Po pierwsze jej dzieci potrafią szczerze rozmawiać, a po drugie, okazało się, że jej syn jest dojrzałym młodzieńcem.

Nie potrafiła niestety nie odczuwać pewnego rodzaju zawodu. Żal jej duszę ściskał na myśl o tym, iż pierworodny wolał porozmawiać z siostrą niż z nią – matką. Miała poczucie dobrego i serdecznego kontaktu z dziećmi. Dlaczego nie przyszedł do niej po radę tylko zadzwonił do starszej siostry? – to pytanie nie dawało jej spokoju. Zagadała więc córkę przy okazji. Ta ją próbowała uspokoić wyjaśniając sprawę. Okazało się, że chłopak uznał matkę za osobę „nie w temacie”. Poza tym przewidywał aferę w odpowiedzi na jego pytania. Czy to matkę uspokoiło? No raczej nie. Wręcz ją to uraziło. Zwłaszcza przypuszczenie syna odnośnie jej impulsywnej reakcji. Ale co miała zrobić… musiała pogodzić się z faktem, że jej dzieci są już dorosłe i mają własne zdanie i własne sprawy, w które nie zawsze chcą wtajemniczać matkę. Tak już jest – pomyślała z żalem…

Smutkiem okupiła refleksję, iż syn miał rację… Metody antykoncepcyjne to temat niezgłębiony przez nią. Od jakiegoś już czasu zajmować się tym nie musiała, a wcześniej zdawała się na zalecenia swojego ginekologa, czasami o coś dopytała i tyle.

Syn, nie zdając sobie z tego sprawy, wszedł na ambicję matki. Kobieta postanowiła podszkolić się w temacie antykoncepcji, tak po prostu, dla siebie. Zaczęła zachodzić w głowę, skąd zaczerpnąć wiedzę na ten temat. Po namyśle postanowiła sięgnąć do fachowego piśmiennictwa.

Czym jest antykoncepcja

Antykoncepcja stanowi podstawowy element kontroli urodzin. Jej celem jest niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Aby to osiągnąć stosuje się różne metody antykoncepcyjne.

Doskonała antykoncepcja to taka, która jest bezpieczna, skuteczna, odwracalna, prosta w użyciu, szeroko dostępna i stosunkowo niedroga. Większość z powyższych kryteriów spełnia antykoncepcja hormonalna i wewnątrzmaciczna.

Antykoncepcja hormonalna

Istotą działania antykoncepcji hormonalnej jest niedopuszczanie do owulacji (procesu wyrzucana dojrzałej komórki jajowej z jajnika do pęcherza jajowodu, gdzie może spotkać się z plemnikami i dojść do zapłodnienia) poprzez ingerencję hormonalną w cykl menstruacyjny kobiety. Jej działanie jest w pełni odwracalne.

W Polsce, ten rodzaj antykoncepcji występuje w postaci:
– tabletek,
– plastrów,
– aplikatora uwalniającego hormony dopochwowo (pierścień dopochowy/ring),
– iniekcji (zastrzyków),
– implantu podskórnego.

Tabletki (pigułki) antykoncepcyjne

Tabletki różnią się od siebie zawartością hormonów oraz schematem podawania – należy je zażywać codziennie przez 21, 24 lub 28 dni.

Istotą ich działania jest blokowanie owulacji. Dodatkowo zmieniają śluzówkę macicy i zagęszczają śluz szyjkowy.

Wyróżnia się preparaty nisko i średnioskładnikowe. Pigułki niskoskładnikowe wymagają ścisłego przestrzegania rygoru przyjmowania. Ponadto obciążane są wyższym ryzykiem wystąpienia plamień i krwawień w trakcie cyklu.

Powrót do płodności, u większości kobiet, następuje po zaprzestaniu przyjmowania tabletek.

Plaser antykoncepcyjny

Plaster antykoncepcyjny z zawartością hormonów nakleja się na skórę, w miejscu w którym jest małe prawdopodobieństwo jego odklejenia. Działa tak samo jak pigułki dwuskładnikowe, tyle że droga i częstotliwość podawania hormonów są inne.

Plaster zmienia się raz w tygodniu.

Płodność powraca po zaprzestaniu stosowania plastrów, chociaż u niektórych kobiet trwa to dłużej niż jeden cykl.

Aplikator dopochwowy (ring)

Stosuje się go raz w miesiącu. Działa na podobnej zasadzie co tabletki. Cykle owulacyjne wracają po zaprzestaniu stosowania metody (nie zawsze od razu).

Iniekcje

Hormony podawane w zastrzyku działają antykoncepcyjnie przez okres trzech miesięcy. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna, gdyż trudno o jej nieprawidłowe stosowanie.

Powrót do płodności następuje kilka miesięcy po odstawieniu antykoncepcji.

Implant podskórny

Jest metodą długodziałającą. Wszczepia się go w ramię ręki niedominującej. Zawarty w nim hormon uwalnia się do organizmu przez trzy lata. Można go usunąć w każdym momencie i bardzo szybko wrócić do płodności.

Do innych metod antykoncepcyjnych długodziałających zalicza się wkładki (spirale) i systemy wewnątrzmaciczne.
Wkładki

Spirala wytwarza wewnątrz macicy środowisko niesprzyjające plemnikom. Działa plemnikobójczo. Dodatkowo, częściowo hamuje owulację i zmienia środowisko macicy. Działanie wkładki to 3-5 lat. Po tym czasie wkładka jest wymieniania, u zdrowej kobiety, bez konieczności przerwy w stosowaniu. Powrót do płodności następuje od razu po usunięciu wkładki.

Systemy wewnątrzmaciczne

System wewnątrzmaciczny, czyli wkładka uwalniająca hormon jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Posiadają zbiorniczek uwalniający hormon przez okres od 3 do 5 lat.

Do wyboru są dwa systemy, różne pod względem wielkości, zawartości hormonu i dobowej ilości jego uwalniania. Płodność pojawia się w ciągu pierwszego naturalnego cyklu menstruacyjnego występującego po usunięciu systemu.

Metody antykoncepcyjne wybiera się z lekarzem

O wyborze metody antykoncepcyjnej decyduje kobieta pod bezwzględną kontrolą lekarza.

Wymienione metody antykoncepcyjne posiadają zalety, ale mają także wady i skutki uboczne – trzeba o tym pamiętać i rozmawiać z lekarzem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy niedogodności związanych ze stosowaniem jakiejkolwiek antykoncepcji należy skonsultować się z lekarzem.

Ze względu na szereg przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej, przed jej użyciem, konieczne jest przeprowadzenie badań i skonsultowanie ich wyników z lekarzem.

Metody antykoncepcyjne – badania

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego warunkiem stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej jest wykonanie następujących badań:
– wywiad, z uwzględnieniem informacji o występowaniu w rodzinie pacjentki zakrzepicy,
– badanie ginekologiczne,
– USG dopochwowe,
– cytologia,
– pomiar ciśnienia krwi,
– badanie piersi.

Pani stosująca antykoncepcję, wszystkie powyższe badania powinna powtarzać raz do roku, z wyjątkiem cytologii (raz na 3 lata).

Kobietom, które zdecydowały się na antykoncepcję hormonalną, czy wewnątrzmaciczną zaleca się ginekologiczne wizyty kontrolne co pół roku.

***

Matka z zaciekawieniem pochłaniała informacje o antykoncepcji rozmyślając przy tym o synu, który zainteresował się tym „kobiecym” tematem. Porządny, dojrzały facet z mojego synka – ponownie stwierdziła z dumą. Zdecydowała, że zaktualizuje swoją wiedzę na temat innych rodzajów antykoncepcji i zaprezentuje ją synowi. Jeszcze mu pokażę, że w temacie jestem jak mało kto – postanowiła.

 

Czytaj więcej:
Metody naturalne
Dalej o antykoncepcji

Skomentuj