Co jest istotne przy wyborze życiowego partnera – perspektywa żeńska

Wracamy do bajki o Kopciuszku… Książę, któremu uroda Kopciuszka zawróciła w głowie był niezwykle pożądanym kandydatem na męża. Siostry Kopciuszka i każda inna panna z królestwa pragnęła zostać jego wybranką. Wszak książę, nie dość, że przypuszczalnie urodziwy to dysponował niemal najwyższym statusem społecznym w królestwie, a do tego, jako syn króla, niewątpliwie był człowiekiem bardzo zamożnym. Posiadał więc atuty działające na kobiety jak magnes…

Idealny mężczyzna ma dobre geny

No tak! Niestety wygląda na to, że jesteśmy wyrachowanymi materialistkami. Nie brzmi to najlepiej ale jak do tego dodać pewną ideologię rządzącą naszymi gustami to stajemy się usprawiedliwione. Nasze matki, babki, prababki i dalekie przodkinie musiały takie być by przetrwać i wychować potomstwo.

Mówiąc w dwóch słowach: DOBRE GENY! Do tego dążą kobiety od zarania dziejów.
A dobre geny ma mężczyzna zdrowy i silny, pracowity, ambitny, zaangażowany, majętny i ceniony przez innych.

Dawniej kobiety w ciąży, połogu czy zajmujące się dziećmi musiały mieć partnera będącego w stanie zapewnić im przetrwanie – jedzenie i bezpieczeństwo – zatem mężczyzna musiał być silny i zamożny.

Dobrze zbudowany, wysoki facet to ideał niejednej kobiety. Nie da się zaprzeczyć, że w mniejszym bądź większym stopniu ale jednak, wygląd determinuje wybór partnera i panie preferują zdrowych, wysokich, mocnych i energicznych panów. Wyjaśnienie jest proste: taki wygląd wskazuje na siłę fizyczną i dobre geny rzecz jasna. A dawniej, jedynie silny i zdrowy mężczyzna, zdołał zagwarantować kobiecie i dzieciom obronę. Ponadto miał przewagę nad innymi w walce o pożywienie i terytorium.

Chory i słaby osobnik w prehistorycznych czasach nie mógł zapewnić kobiecie i jej potomstwu bytu. Nie tylko przez ograniczone chorobą możliwości w zdobywaniu pokarmu czy walki z innymi ale też poprzez możliwość zarażenia partnerki i dzieci. Dodatkowo istniało ryzyko przekazania niedobrych genów potomstwu.

Mamy zatem zdrowego przystojniaka i czego nam jeszcze potrzeba?
Aby okazał się księciem!

Idealny mężczyzna czyli „ktoś”

Wiele kobiet, podobnie jak panny z bajki o Kopciuszku, czeka na księcia. A książę, owszem, może być arystokratą; wykształconym, zamożnym mężczyzną o wysokim statusie społecznym zapewnionym przez pochodzenie. Ewentualnie może to być pan o prestiżowym zawodzie, który gwarantuje mu wysoki status społeczno-ekonomiczny. Przecież aby zostać lekarzem, czy sędzią trzeba ciężko pracować, być ambitnym i inteligentnym. Ponadto dzięki takiemu osiągnięciu „dominuje się” (jest się lepszym) nad innymi mężczyznami. A to wszystko są cechy wskazujące na dobre geny.

Dlatego i dawniej i obecnie, jedną z ważniejszych informacji dotyczących mężczyzny są dla kobiety sygnały o tym co ten mężczyzna posiada, bardziej naukowo mówiąc – jakie posiada zasoby.

Atrakcyjny osobnik płci męskiej, po pierwsze, potrafi uzyskać, ochronić i kontrolować dobra/zasoby. Po drugie, musi umieć dzielić się tym co ma ze swoją partnerką i potomstwem. Po trzecie, korzyści płynące ze związania się z nim jedynym muszą przewyższać te, które wynikałyby z jednoczesnych związków z kilkoma mężczyznami.

Najbardziej wyraźną wskazówką dotyczącą zasobności mężczyzn w obecnym świecie jest grubość ich portfela. Zatem w plotce głoszącej, że dziewczyny lecą na kasę jest ziarenko prawdy. Poza tym, przecież im mężczyzna bogatszy, tym bardziej szanowany, a kobiety cenią sobie wysoki status społeczny.

Czy idealny mężczyzna jest bogaty?

Dawniej było tak, że im mężczyzna/samiec więcej posiadał (co równało się przecież temu, że jest np.: silny, silniejszy od innych samców i pracowity) tym wyższą pozycję zajmował w hierarchii. Wysoki status gwarantował mu lepszy dostęp do jedzenia, obszerniejsze terytorium, odpowiednie miejsce do osiedlenia się. Taki mężczyzna/samiec miał w oczach kobiet/samic lepsze geny. Przy nim rosły szanse przetrwania oraz przekazania córkom pewnych sympatii w wyborze ojca ich dzieci.

Co więcej, zainteresowanie kobiet wysokim statusem społecznym i zasobnością rozwinęło u mężczyzn motywację do zdobywania i manifestowania tego. Jaki facet nie chciałby zabłysnąć drogim autem, czy fotelem dyrektora, pochwalić się tym jak dużo pieniędzy zarabia, np.: poprzez sprawienie ukochanej drogiego prezentu?

Mamy już zdrowego przystojniaka z zasobnym portfelem o wysokim statusie społecznym.
Jednak jest jeszcze coś ważnego.

Idealny mężczyzna jest dojrzały

Już w okresie szkolnym zarysowuje się pewna tendencja w wyborze chłopaków przez dziewczyny. Większość z nas wzdychała przecież do kolegów ze starszych klas, „gówniarzami” z ławki obok nie zawracając sobie w ogóle głowy! To upodobanie do starszych chłopaków utrzymuje się też później i ma swoje ewolucyjne źródła.

Na dobra materialne i prestiż trzeba zazwyczaj zapracować, a to przychodzi z czasem. Kobieta, wybierając zamożnego mężczyznę, starszego od siebie, posiada o nim bardzo ważne informacje: potrafił dotychczas gromadzić dobra, zatem będzie to umiał w przyszłości, ponadto jeśli mnie kocha, podzieli się tym ze mną i naszymi dziećmi.

Dodatkowym i równie ważnym atutem jest to, że starsi mężczyźni są z reguły bardziej dojrzali a więc ustatkowani i stali w uczuciach – bardzo dobrzy kandydaci na męża i ojca.

Idealny mężczyzna potrafi kochać

Kobiety cenią sobie zaangażowanie i miłość. Mężczyźni, nieszczególnie wylewni z natury, okazują to poprzez prezenty, okazywanie wsparcia w trudnych chwilach i dostępność seksualną. Takie cechy jak: umiejętność zaangażowania i obdarowywania miłością wskazują na dobre geny.

Oprócz tego, przecież tylko zaangażowany i kochający mężczyzna, wierny, odpowiedzialny, niezawodny, zrównoważony i stały w uczuciach jest gwarantem stabilnego związku, a więc także powodzenia w wychowaniu potomstwa. Dlatego wymienione powyżej atrybuty znajdują się wysoko na liście, tych opisujących księcia z bajki/idealnego partnera/odpowiedniego kandydata na męża.

Poczytaj także:
Różnice płci
Co jest istotne przy wyborze życiowego partnera – perspektywa męska.

Photo credit: James C Farmer via Foter.com / CC BY-NC-ND