Co ludzie robią w łóżku i jak to się nazywa

Preferencje seksualne

Ludzie w łóżku pieszczą się, dotykają, mają stosunek seksualny, kochają się, uprawiają seks… i robią to na rozmaite sposoby i niekoniecznie jedynie w sypialni.

Praktyki, zachowania oraz źródła doznań seksualnych mogą być bardzo różne i zazwyczaj ewoluują w miarę upływu czasu, wraz z nowymi doświadczeniami, wraz z wiekiem.

Ludzie poszukują nowych sposobów na spełnienie seksualne. Czasami sposoby te wydają się atypowe, niestandardowe, czy wręcz ekscentryczne.

W seksuologii określone zachowania i preferencje seksualne mają swoje nazwy. Fetyszyzm, BDSM, czy dogging to terminy raczej znane. Oprócz nich jest jeszcze wiele, wiele innych… Można spotkać różne, dziwne określenia. Kilka przykładów wymieniam poniżej.

 

Stymulujące części ciała

Mammafilia – obiektem szczególnych zainteresowań seksualnych są piersi.

Pygofilia – upodobanie do pośladków.

Trichofilia – upodobanie do włosów.

Podofilia – wyjątkowo stymulujące są stopy.

Fallofilia – obietem szczególnej podniety jest męski członek.

 

Podniecające zachowania

Spanking  – dawanie klapsów ręką, bądź przedmiotem.

Bondage – krępowanie partnera seksualnego np.: poprzez wiązanie.

Ass-licking – lizanie pośladków, szpary odbytowej i anusa.

Saliromania – brudzenie partnera seksualnego.

Flagellantyzm – chłostanie siebie, bądź partnera.

Skatofilia telefoniczna – rozmowa na temat seksu – przez telefon, skype itp., której towarzyszy masturbacja.

Voyeryzm – podglądanie i oglądanie atrybutów seksualnych partnera, z ukrycia, bądź nie.

 

Pobudzające seksualnie upodobania

Timofilia – upodobanie do majątku i sławy partnera seksualnego.

Retifizm – jest odmianą sadomasochizmu, w którym buty są potrzebne do wzniecenia podniecenia seksualnego, a do praktyk seksualnych niezastąpione są skórzane rekwizyty.

Ozolagnia – wzbudzanie podniecenia seksualnego przez zapach partnera. Może to być naturalny zapach ciała, może to być zapach narządów płciowych, bądź naturalna woń wydzielana przez gruczoły potowe. Niekiedy są to sztuczne zapachy stosowane przez partnera, np.: perfumy.

Ginemimetofilia – naśladowanie kobiet przez mężczyzn, które może objawiać się np.: poprzez użycie strap-on.

 

Czy to są dewiacje?

Niektórzy stwierdzić mogą, że część, bądź wszystkie opisane powyżej zjawiska są dewiacjami/zaburzeniami seksualnym. Jest tak dlatego, że zachowania seksualne są przez innych oceniane jako pożądane, bądź nieakceptowane, ze względu na obowiązującą w danej grupie ludzi moralność i system wartości.

 

Parafilia, czyli nietypowe zachowanie seksualne

Zachowania seksualne uznawane społecznie za atypowe określa się parafiliami.

Parafilia nie jest dewiacją, czyli nie jest patologicznym odchyleniem od ogólnie przyjętych norm dotyczących życia seksualnego.

Według najnowszej klasyfikacji (DSM-V) parafilia nie jest zaburzeniem seksualnym, a seksualną preferencją niewymagającą leczenia.

Parafilia zaczyna być zaburzeniem, gdy przejawiane preferencje seksualne powodują cierpienie, stres i problemy w funkcjonowaniu oraz wiążą się z wyrządzaniem krzywdy sobie, bądź innym.