Otyłość a seks

Otyłość jest współczesną epidemią

Otyłość to nieprawidłowe, nadmierne nagromadzanie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do sukcesywnego pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia.

To problem dotykający ludzi na całym świecie i obecnie uznawany za globalną epidemię. Otyłość stanowi jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych oraz społecznych naszych czasów.

Główną przyczyną nadmiernego wzrostu masy ciała jest zbyt duża wartość kaloryczna spożywanych posiłków w stosunku do wydatku energetycznego w ciągu doby. Jednym słowem, za dużo jemy i za mało spalamy.

Otyłość jest wynikiem przede wszystkim niezdrowego stylu życia: bogatokaloryczna dieta, łatwy dostęp do niezdrowych posiłków, brak bądź niedostateczna ilość aktywności fizycznej. Wpływ na nią mogą mieć również czynniki genetyczne.

Pomimo tego, że skala problemu jest bardzo duża, wielu lekarzy traktuje otyłość jako problem estetyczny, a nie zdrowotny, czyli wymagający leczenia.


Otyłość a seks

Niewiele mówi się także o tym, że otyłość sprzyja dysfunkcjom seksualnym.

A wyniki badań wskazują między innymi na to, że otyłość jest ściśle związana z ryzykiem zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn, czy obniżeniem libido u kobiet.


Otyłość, choroby i zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne wiążą się nie tylko z samą otyłością, ale także z chorobami wynikającymi z nadmiernej masy ciała.

Otyłość bezpośrednio związana jest z ryzykiem rozwoju wielu schorzeń. Mowa o chorobach układu krążenia, cukrzycy, bezdechu sennym, zwyrodnieniu stawów, niepłodności, nowotworach, problemach psychicznych.

Cukrzyca, choroby układu krążenia oraz problemy psychiczne, to schorzenia mające zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie seksualne ludzi obojga płci.

Nadciśnienie tętnicze dotyka ok. 80% osób z nadmierną masą ciała. Często u nadciśnieniowców występują dysfunkcje seksualne: obniżone libido, przedwczesny lub opóźniony wytrysk u mężczyzn, czy zaburzenia erekcji.

Następstwa cukrzycy: osłabienie libido, zaburzenia sprawności erekcyjnej u mężczyzn, w tym wytrysk wsteczny, pochwica. W cukrzycy często występują stany zapalne: dróg rodnych i pęcherza moczowego u kobiet, napletka, żołędzi i cewki moczowej u mężczyzn. Następstwem tego jest bolesność podczas stosunku.

Leki przyjmowane w powyżej wymienionych schorzeniach, dodatkowo, zaburzają funkcjonowanie sfery seksualnej.

Zbyt duża masa ciała ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie seksualne zarówno kobiet jak i mężczyzn.


Otyłość a seks mężczyzn

Jak już wspomniano otyłość wiąże się z poważnym ryzykiem zaburzeń erekcji.

Otyłość upośledza mechanizmy naczyniowe, a co za tym idzie, procesy odpowiedzialne za wywołanie i utrzymanie erekcji.

Wraz ze zwiększeniem masy ciała u mężczyzna obniża się stężenie testosteronu. Testosteron odpowiada za popęd płciowy, odczuwanie podniecenia i pożądania, a także inne funkcje seksualne.

Tak więc niższe stężenie tego hormonu wywołuje zaburzenia seksualne, pod postacią przede wszystkim zaburzeń libido.

Mało tego, obniżenie stężenia testosteronu sprzyja otyłości. Im grubszy mężczyzna, tym niższe ma stężenie testosteronu, a im mniej tego hormonu, tym więcej tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha.

Problemem otyłych mężczyzn jest również wielkość genitaliów, która wpływa przede wszystkim na poczucie atrakcyjności i sprawności seksualnej. Rozmiar narządów jest proporcjonalny do wysokości ciała, a nie tuszy. Dlatego u otyłych mężczyzn członek wydaje się mniejszy.


Otyłość a seks kobiet

Otyłe kobiety cierpią na niskie libido, niezdolność do odczuwania podniecenia i orgazmu, suchość pochwy powodującą ból podczas stosunku.

Duża masa ciała może wywoływać obciążenie mięśni brzusznych i dna miednicy, co osłabia wydolność mechanizmu zamykającego cewkę moczową. Dlatego kobiety z otyłością narażone są na nietrzymanie moczu. A problem ten pogarsza jakość życia i ma negatywny wpływ na sferę seksualną.

Ponadto badania wykazały, że u otyłych kobiet antykoncepcja hormonalna jest mniej skuteczna, niż u kobiet z prawidłową masą ciała.

Otyłość wpływa negatywnie także na regularność cykli menstruacyjnych i jakość komórek jajowych.


Aktywność seksualna osób otyłych

Otyłe osoby są mniej aktywne seksualnie w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że otyłość zmniejsza poczucie atrakcyjności seksualnej. Zazwyczaj ludzie otyli nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. Obniżenie pożądania obserwuje się również u partnerów/partnerek osób z nadwagą, otyłością.

Większość ludzi z otyłością, poprzez blokady emocjonalne wywołane wyglądem ciała, nie jest otwartych na sferę seksualną, co powoduje nieumiejętność doboru pozycji, w których seks mógłby być satysfakcjonujący.

Badania pokazują, że osoby otyłe raczej nie prowokują ciałem, często odczuwają wstyd i zakłopotanie związane ze swoim wyglądem, oraz doświadczają trudności technicznych w odbywaniu stosunków.

Duża otyłość brzuszna wręcz uniemożliwia kontakty seksualne, a zwiększona tkanka tłuszczowa może powodować problemy w odczuwaniu przyjemności.

Ponadto udane życie seksualne utrudniają konsekwencje nadmiernej masy ciała, takie jak: schorzenia stawów, układu krążenia, kłopoty gastryczne, zmiany hormonalne, czy dermatologiczne. Otyli ludzie silnie się pocą, co wywołać może odparzenia i powodować dyskomfort wycofujący z aktywności seksualnej.


Sposób na zdrowie

Badania wykazały, że już po 16 tygodniach stosowania odpowiednio dobranej diety i zoptymalizowanej aktywności fizycznej następuje zwiększenie podniecenia seksualnego i odczuwania seksualnej satysfakcji.

Udowodniono również, że regularna aktywność fizyczna wpływa na utratę wagi i polepszenie samopoczucia, a także znacząco przyczynia się do natężenia podniecenia seksualnego.


Na podstawie:
M. Seifert, Z. Zdrojewicz: Otyłość a zachowania seksualne w: Endokrynologia polska

M. Kazimierczak, V. Skrzypulec-Plinta: Otyłość a seksualność w: Endokrynologia polska