Kłopoty z wytryskiem mogą być różne

Zaburzenia wytrysku – różne rodzaje

Zaburzenia wytrysku, obok problemów z erekcją, są najczęściej zgłaszanymi przez mężczyzn zaburzeniami seksualnymi.

Dysfunkcja wytrysku nasienia to nie tylko przedwczesny wytrysk, ale także brak wytrysku, wytrysk opóźniony, wytrysk wsteczny, wytrysk bolesny i ból po wytrysku.

Wytrysk przedwczesny, o którym pisałam w osobnym tekście (-> TU), przytrafia się raczej młodym mężczyznom. Pozostałe zaburzenia często dotyczą panów dojrzałych i w wieku podeszłym. Nie znaczy to jednak, że problemy te nie zdarzają się młodszym mężczyznom.

 

Brak wytrysku

W języku potocznym orgazm i wytrysk są synonimami. Oznaczają przyjemność seksualną wraz z towarzyszącą jej ejakulacją. Jednak ejakulacja i orgazm to dwa różne zjawiska, choć zwykle są zsynchronizowane.

Wytrysk nasienia (ejakulacja) jest reakcją genitalną. Odczucie orgazmu natomiast wiąże się z psychicznym, subiektywnym doświadczeniem przyjemności seksualnej.

Orgazm bez wytrysku, czyli tzw. suchy orgazm, może się przytrafić. Sytuacją odwrotną jest tzw. orgazm anhedoniczny, czyli wytrysk nasienia bez odczucia przyjemności. Innym problemem jest brak wytrysku sprzężony z brakiem orgazmu.

Brak wytrysku może być efektem zmęczenia spowodowanego zbyt dużą częstotliwością stosunków seksualnych. Może także wynikać z działania bodźców hamujących, związanych z rozproszeniem uwagi. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy warunki, w których ma miejsce zbliżenie nie są komfortowe. Przeżywane przez mężczyznę emocje związane z osobą partnerki (lęk, złość, zawstydzenie…), również mogą przyczyniać się do kłopotów z wytryskiem/orgazmem.

Jednak najczęściej brak wytrysku jest efektem ubocznym zażywanych leków, bądź objawem niektórych chorób somatycznych. Dlatego też, jeśli brak wytrysku nie jest sytuacją sporadyczną, konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Wytrysk opóźniony

O wytrysku opóźnionym mówi się, gdy występuje adekwatna stymulacja seksualna, wola orgazmu i trudność w osiągnięciu orgazmu, bądź znaczne opóźnienie jego wystąpienia w stosunku do chęci mężczyzny.

A więc, wytrysk opóźniony stwierdza się w następującej sytuacji: mężczyzna jest podniecony, doświadcza pobudzających go pieszczot i pragnie osiągnąć orgazm. Niestety ma problem z doświadczeniem orgazmu. I problem ten powtarza się regularnie, przez okres ok. 6 miesięcy, wywołując cierpienie mężczyzny.

Niektórzy mężczyźni doświadczający wytrysku opóźnionego mają stosunki seksualne trwające ponad  godzinę i nie jest to sytuacja, z której są zadowoleni.

Przedłużający się czas trwania stosunku wywołuje nieprzyjemne emocje, w tym frustrację, a niekiedy także dolegliwości bólowe w obrębie narządów płciowych, zarówno u mężczyzn jak i ich partnerek.

 

Wytrysk opóźniony – przyczyny i leczenie

Częstość występowania wytrysku opóźnionego wzrasta wraz z wiekiem. Panowie po 80 roku dwukrotnie częściej zgłaszają problem z ejakulacją, w porównaniu do mężczyzn przed 59 rokiem życia. Ma to związek z utratą, wraz z wiekiem, niektórych włókien nerwowych oraz z obniżeniem stężenia hormonów.

Inne możliwe przyczyny opóźnionego wytrysku: wady wrodzone układu moczowo-płciowego, przebyte operacje, zaburzenia neurologiczne, uzależnienie od alkoholu, efekt uboczny zażywanych leków, a także nieatrakcyjność seksualna partnerki.

W leczeniu opóźnionego wytrysku stosuje się farmakoterapię i metody treningowe.

 

Wytrysk wsteczny

Zaburzenie to polega na kierowaniu nasienia do pęcherza moczowego, a nie na zewnątrz cewki moczowej. Przy prawidłowej erekcji i odczuciu orgazmu nasienia nie pojawia się widoczna ejakulacja, ponieważ sperma nie wydostaje się na zewnątrz członka a do pęcherza moczowego. Mężczyzna cierpiący na wytrysk wsteczny może podczas oddawania moczu obserwować także nasienie.

Aby stwierdzić wytrysk wsteczny należy zbadać mocz pobrany niedługo po stosunku, bądź masturbacji.

Przyczyny tego zaburzenia mogą być neurogenne, farmakogenne, mechaniczne (np.: torbiele). Wytrysk wsteczny może wynikać również z zaburzeń wrodzonych oraz zabiegów operacyjnych.

Seksuologowie uczulają by problem ten różnicować z brakiem wytrysku.

Wytrysk wsteczny leczy się farmakoterapią.

 

Bolesny wytrysk i ból po stosunku

Wytrysk bolesny polega na czuciu przez mężczyznę bólu członka/jąder/bólu w podbrzuszu, podczas orgazmu/ejakulacji.

Zgodnie z wynikami nowych badań u mężczyzn spotyka się przewlekły ból miednicy, związany najczęściej z problemami urologicznymi, mogący być przyczyną trudności w odbywaniu stosunków seksualnych.

Ponadto przyczyną bolesnego wytrysku mogą być różnorakie choroby, zażywane leki, infekcje, a także przeczulica żołędzi członka, wynikająca ze zbyt intensywnych pieszczot, bądź pieszczot niewłaściwych.

Niektórzy specjaliści podkreślają znaczenie bólów psychogennych, wynikających m.in. z problemów psychicznych (np.: histeria), lęków, kompleksów, bądź będących formą unikania kontaktów seksualnych.

Aby wyjaśnić przyczynę bólu i rozpocząć leczenie należy zgłosić się do lekarza urologa.

 

Joanna Rogowska

Od ponad 10 lat zajmuję się psychoterapią. Pracuję pod stałą superwizją. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek: psychologia), UAM (studia podyplomowe z seksuologii) oraz Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej KCP. Obecnie, w trakcie ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Założyłam tego bloga i napisałam większość tekstów.

Poczytaj także:
O przedwczesnym wytrysku