Czy pedofilia jest uleczalna?

Zdarza mi się opowiadać o seksualności studentom. Lubię to, bo w młodych ludziach jest mnóstwo dobrej energii i ciekawości. Studenci to grupa, która zawsze aktywnie uczestniczy w spotkaniach, żywo reaguje na przekazywane treści i zadaje masę pytań.

Jedno pytanie powtarza się zawsze. Zresztą, nie tylko na zajęciach ze studentami, ale na każdym spotkaniu z grupą. Czasami nawet w trakcie konsultacji terapeutycznej, gdy pytam o to, czy pojawiły się jakieś pytania, zdarza się właśnie to pytanie!

Czy pedofilia jest uleczalna? Oto kwestia, która zastanawia…

 

Czy pedofilia jest uleczalna? Co sądzicie?

Czasami, gdy podczas zajęć grupowych czas pozwala na pozaplanowe ćwiczenie, odpowiadam pytaniem na pytanie: a co Wam podpowiada intuicja?

Pytanie to staje się najczęściej wstępem do zagorzałej dyskusji na temat skuteczności leczenia pedofilii.

Zazwyczaj większość jest zdania, że tym co można zdziałać za pomocą metod terapeutycznych jest nauczenie kontroli nad pedofilnymi zachowaniami. Nierzadko jest też grono osób przypuszczających, że jedyną skuteczną metodę stanowi chemiczna kastracja, czyli podawanie leku znoszącego popęd płciowy. Tak więc panuje raczej pogląd, że pedofilia jest nieuleczalna.

 

Czy pedofilia jest nieuleczalna?

Przestępców seksualnych leczy się trudno i ciągle poszukuje coraz lepszych metod oddziaływania terapeutycznego.

Istnieją liczne dowody na to, że są skuteczne metody leczenia zarówno pedofilów jak i nie-pedofilów molestujących dzieci.

Skąd to rozróżnienie?

 

Pedofile i nie-pedofile wykorzystujący dzieci

Otóż, wedle diagnostów, nie każdy, kto dopuszcza się zachowania seksualnego z dzieckiem jest pedofilem.

O pedofilii mówi się wtedy, gdy badania ujawniają ciągłe i trwałe zainteresowanie seksualne dziećmi, czyli osobami poniżej wieku dojrzewania płciowego. Pojedyncze akty seksualne z udziałem dzieci nie są wskaźnikiem wystarczającym do stwierdzenia pedofilii.

Pedofilia to zburzenie parafilijne, czyli intensywna i trwała preferencja seksualna dotycząca dzieci.

Jednak niezależnie od tego, czy sprawca przestępstwa seksualnego wobec dziecka jest, czy nie jest pedofilem, wymaga leczenia i może być poddany zakończonej sukcesem psychoterapii.

 

Leczenie przestępców seksualnych

Wielu autorów uważa, że ktoś kto zaczyna interesować się seksem z dzieckiem nie posiada pewności siebie, sztuki panowania nad emocjami i odpowiednich umiejętności do tego, aby realizować swoje pragnienia z osobą dorosłą.

Dlatego też skuteczne programy leczenia ukierunkowane są na to, by u molestujących dzieci wykształcić umiejętności konieczne do utrzymania intymnych i seksualnych relacji z dorosłymi, a także zapewnić im możliwość wypróbowania tego w praktyce, co powoduje zanik seksualnego zainteresowania dziećmi i wzrost seksualnego zainteresowania osobami dorosłymi.

Leczenie nie polega jedynie na wprowadzaniu specjalnych procedur, których celem jest zmiana pedofilnych zainteresowań. Program kompleksowego leczenia dotyczy kwestii związanych ze: zdrowym funkcjonowaniem seksualnym, empatią, relacją i budowaniem intymności, samodzielnym kontrolowaniem emocji oraz zachowań, radzeniem sobie z problemami, poczuciem własnej godności, poczuciem wstydu. Ponadto pomaga się w budowaniu długoterminowych planów, ukierunkowanych na prowadzenie lepszego niż dotychczasowe i przynoszącego spełnienie, życia.

 

Czy pedofilia jest uleczalna?

W świetle doniesień naukowych, zarówno pedofile, jak i nie-pedofile molestujący dzieci mogą być poddani psychoterapii zakończonej sukcesem. Wyniki badań ujawniają, że po odpowiednim leczeniu ich pobudliwość wobec dorosłych zrównuje się z przeciętną dla zdrowych seksualnie mężczyzn.

Na podstawie artykułów: Seksuologia Polska 2008: 6, 1, 33-38; Przegląd Seksuologiczny 2016; 1 (45): 2-11

 

Joanna Rogowska

Od ponad 10 lat zajmuję się psychoterapią. Pracuję pod stałą superwizją. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek: psychologia), UAM (studia podyplomowe z seksuologii) oraz Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej KCP. Obecnie, w trakcie ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Założyłam tego bloga i napisałam większość tekstów.