Wulwodynia – tajemnicza choroba

Ból podczas seksu

Dlaczego niektóre panie odczuwają ból podczas stosunku seksualnego? Według Freuda to nerwica powoduje wszelkie problemy bólowe kobiecych narządów płciowych. Jednak współcześnie uważa się, że prócz różnorakich trudności natury emocjonalnej powodem może być np.: pochwica, endometrioza, czy wulwodynia – dość niepopularna choroba, często niezauważana przez lekarzy.

A jest to choroba, która wpływa na nastrój, samopoczucie, samoocenę cierpiących na nią kobiet. Wpływa rzecz jasna także na funkcjonowanie seksualne i poczucie satysfakcji z życia intymnego.

Panie chorujące na wulwodynię mają niższe poczucie kontroli seksualnych aspektów swojego życia. Towarzyszy im wyższy poziom lęku przed seksem oraz wyższy poziom lęku przed związkami seksualnymi, w porównaniu z kobietami niedoświadczającymi wulwodynii.

 

Na czym polega wulwodynia?

Utrzymujący się przez co najmniej pół roku ostry ból przy penetracji, rumień w okolicy pochwy, oraz wrażliwość sromu na dotyk – to pierwsze kryteria diagnostyczne vestibulodynii, czyli jednej z odmian wulwodynii.

Ze współczesnej klasyfikacji chorób wynika, że wulwodynia objawia się przewlekłym bólem, lub dyskomfortem w obrębie kobiecych narządów płciowych. Dyskomfort ten polega na odczuwaniu objawów infekcji, bądź choroby skóry okolic intymnych pomimo ich braku. Mowa o uczuciu podrażnienia, pieczenia, kłucia, palenia. Dolegliwość może być ciągła, albo występować w odpowiedzi na bodziec, choćby dotyk.

Wulwodynię najczęściej stwierdza się po wykluczenia innych schorzeń mogących wywoływać ból miejsc intymnych: infekcyjnych, bakteryjnych, neurologicznych, nowotworowych.

Badania pokazują, że prawie połowa kobiet doświadczających wulwodynii cierpi także z powodu innego zespołu bólowego (np.: zespołu jelita drażliwego).

Wulwodynia to choroba przewlekła o nieodkrytych dotąd przyczynach

Może być pierwotna i wtórna. O wulwodynii pierwotnej mówi się wtedy, gdy ból lub dyskomfort pojawił się już w trakcie pierwszego stosunku płciowego. Natomiast wulwodynia wtórna występuje, jeśli ból lub dyskomfort wystąpił po okresie bezbolesnych stosunków płciowych.

 

Leczenie

Wulwodynia diagnozowana jest rzadko i bywa mylona z niedoborem hormonów, infekcjami, problemami dermatologicznymi, czy trudnościami natury psychicznej.

Gdy pomimo odpowiedniego leczenia wyżej wymienionych schorzeń objawy utrzymują się i dochodzi do postawienia diagnozy w kierunku wulwodynii stosuje się leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe, a także środki miejscowo znieczulające, oraz kremy z estrogenami. Również psychoterapia par, indywidualna, a także grupowa nastawiona na sferę seksualną oraz radzenie sobie z bólem bywa rekomendowana w leczeniu wulwodynii.

Na podst. Kocur D. – Funkcjonowanie seksualne oraz sytuacja psychologiczna kobiet chorych na wulwodynię. W: Seksuologia Polska 2012

 

Joanna Rogowska

Od ponad 10 lat zajmuję się psychoterapią. Pracuję pod stałą superwizją. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek: psychologia), UAM (studia podyplomowe z seksuologii) oraz Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej KCP. Obecnie, w trakcie ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Założyłam tego bloga i napisałam większość tekstów.