10 sposobów na udany seks

Można się przebierać, odgrywać scenki, oglądać wspólnie pornografię. Można chodzić do klubu dla swingersów po to, by mieć satysfakcję z życia seksualnego. Jednak wcale nie jest to konieczne.

Czasami zapominamy o podstawowych kwestiach.

1. Pozytywny stosunek do seksu

Seks musi kojarzyć się z przyjemnością, rozkoszą, swobodą, by chciało się do niego wracać.

Seks nie może budzić niepokoju i poczucia dyskomfortu. Skojarzenia z lękiem, winą, wstydem, grzechem, przemocą nie są częścią zdrowej seksualności.

Udany seks wymaga znajomości siebie – swoich potrzeb, swojego ciała (w tym oswojenia z nagością). Wymaga również pozytywnego doświadczania własnej seksualności, czyli akceptacji swojej fizyczności, płci, orientacji seksualnej i seksualnych upodobań.

2. Udany związek

Większość badanych Polaków dla szczęśliwego życia seksualnego potrzebuje emocjonalnego zaangażowania, poczucia bezpieczeństwa oraz miłości, czyli udanego związku, w którym panuje troska, poszanowanie, życzliwość dla drugiej strony. Gdzie konflikty rozwiązuje się na bieżąco, a sytuacje urazowe są wspólnie przepracowywane. I do tego, nie zapomina się o wzajemnej atrakcyjności.

W dobrym związku chodzi o zażyłość, a nie zlanie, o szczerość, ale z tajemnicą, bo seks lubi równowagę pomiędzy bliskością, a odrębnością. I choć warto rozmawiać, także o seksie, to nie trzeba mówić o sobie wszystkiego, dzielić się każdym przeszłym doświadczeniem, zwłaszcza seksualnym. Warto mieć własną przestrzeń, swoje zainteresowania, własnych znajomych i osobiste sprawy.

Miłość nadaje głębię kontaktom seksualnym. A ochota na seks jest wtedy, gdy w związku dobrze się dzieje, panuje zgoda i przyjazna atmosfera.

3. Dobra kondycja fizyczna

Dla udanego seksu potrzebne jest prawidłowe działanie mechanizmów fizjologicznych związanych z układem nerwowym, naczyniowym oraz z gospodarką hormonalną, które odpowiadają za przetwarzanie bodźców zmysłowych i reaktywność seksualną – doświadczanie pożądania, podniecenia, rozkoszy seksualnej, orgazmu.

To w jaki sposób żyjemy, jak dbamy o siebie, jak się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie, ogólną sprawność, a także wygląd.

Brak kontroli lekarskiej, nieodpowiedni tryb pracy i wypoczynku, deficyt ruchu, nałogi, niezdrowe odżywianie – wszystko to może negatywnie oddziaływać na ogólny stan organizmu.

Dobra kondycja fizyczna, w tym zadowolenie ze swojego ciała są warunkiem udanego seksu.

4. Dobra kondycja psychiczna

Nastrój wpływa na to, w jaki sposób postrzegamy otoczenie i siebie, odpowiada za motywację do nawiązywania kontaktów i umiejętność doświadczania przyjemności.

Stres, lęk, natłok myśli utrudniają rozluźnienie się, które jest konieczne do tego, by móc doświadczać rozkoszy.

Zdrowie psychiczne jest tak samo istotne, jak zdrowie fizyczne. Dlatego stan psychiczny jest dla udanego seksu równie ważny, co ogólny stan fizyczny organizmu.

5. Atrakcyjność i higiena osobista

Ochota na zbliżenie i swoboda w jego trakcie są możliwe tylko wtedy, gdy partner/partnerka seksualna jest osobą zadbaną, atrakcyjną i ładnie pachnącą. Niemiła woń i brak przyjemnych doznań wizualnych są w stanie uniemożliwić radość z seksu, a także odebrać ochotę na seks.

6. Odpowiednie warunki i atmosfera

Trudno o naturalność i otwartość, a nawet zainteresowanie seksem w sytuacji, gdy goni nas czas i nie jesteśmy sami, bądź istnieje ryzyko, że ktoś niespodziewanie znajdzie się w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Dlatego podstawową kwestią jest zadbanie o odpowiednie warunki do uprawiania seksu – brak sztywnych ograniczeń czasowych i miejsce, w którym możemy czuć się swobodnie, miło.

Z racji tego, że seks jest czynnością angażującą wszystkie zmysły ważne jest, by w trakcie zbliżenia dopływające bodźce były przyjemne.

Na przykład zmysł węchu jest u człowieka połączony z emocjami (wynika to z budowany anatomicznej i fizjologii mózgu), w związku z czym, dla udanego seksu, oprócz odpowiedniego zapachu ciała partnerki/partnera, istotne są też inne zapachy – otoczenia, tkanin. Ponadto, niemiła w dotyku, elektryzująca tkanina – może przeszkadzać.

Istotna jest także odpowiednia temperatura otoczenia oraz światło, które wprowadza właściwy nastrój i sprzyja nagości.

Znaczące są również sygnały dźwiękowe, ponieważ dźwięki mogą rozpraszać, jak i mogą rozluźniać, czy nawet podniecać. Dlatego warto zadbać o zmysł słuchu.

7. Antykoncepcja

Lęk przed niepożądaną ciążą jest bardzo ważnym czynnikiem ograniczającym pełne przeżywanie aktu seksualnego. Lęk ten może ograniczyć sprawność seksualną, blokować libido i zdolność przeżywania orgazmu.

Dzięki antykoncepcji partnerzy, bez obaw o niepożądaną ciążę, mogą skupić się na wzajemnych pragnieniach, doznania i głęboko przeżywać stan bliskości.

8. Znajomość potrzeb

Ponoć istnieją dwie podstawowe reguły dobrego seksu. Wystarczy, by partnerzy seksualni ich przestrzegali. Jedna z nich brzmi: odkryj potrzeby partnerki/partnera i nie utrudniaj, a wręcz sprzyjaj ich realizacji. Druga: nie rób niczego, co nie sprawia ci rozkoszy i przyjemności.

9. Brak przymusu

Zgodnie z powyższą zasadą, podstawą udanego seksu są wyłącznie zachowania, na które jest pełna zgodna ze strony partnerów. Aktywność wywołująca mieszane uczucia, niepewność, a tym bardziej wstręt, nie może być podejmowana, dopóki poczucie dyskomfortu nie zostanie zneutralizowane.

Ponadto, poczucie obowiązku i poczucie konieczności poświęcania się nie są pobudzające i niszczą możliwość czerpania radości z seksu. A do nieprzyjemnego seksu nie chce się wracać. Im więcej ma się niemiłych wspomnień związanych z seksem, tym większa szansa na brak ochoty i negatywne nastawienie.

10. Odpowiednia motywacja

Seks nie jest obowiązkiem i nie może być wymuszany. Dlatego kochajmy się wtedy, kiedy chcemy. Róbmy to dla przyjemności, dla radości, dla doznań zmysłowych, dla zaspokojenia potrzeby afirmacji, akceptacji, bliskiego kontaktu, bezpieczeństwa i wspólnoty.

 

Joanna Rogowska

Od ponad 10 lat zajmuję się psychoterapią. Pracuję pod stałą superwizją. Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek: psychologia), UAM (studia podyplomowe z seksuologii) oraz Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej KCP. Obecnie, w trakcie ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Założyłam tego bloga i napisałam większość tekstów.