Punkt G

Punkt G – co wiesz na jego temat?

Czy wiesz, że…

Punkt G jest najbardziej wrażliwą, najbardziej tajemniczą i najtrudniejszą do znalezienia strefą erogenną kobiety.

Czy wiesz, że…

Punkt G można odnaleźć wyłącznie wtedy, gdy kobieta jest podniecona. Tylko w stanie pobudzenia punkt ten nabrzmiewa i uwypukla się. Niektóre kobiety podają, że punkt G jest chropowaty.

Czy wiesz, że…

Punkt G to niewielkie, niezwykle wrażliwe miejsce, znajdujące się ok. 5 cm. od wejścia do pochwy, na jej przedniej ścianie.

Czy wiesz, że…

Pobudzanie punktu G początkowo daje kobiecie poczucie parcia na mocz, a dopiero po tym uczucie narastającego podniecenia seksualnego.

Czy wiesz, że…

Drażnienie punktu G powoduje zwiększenie seksualnego pobudzenia i w konsekwencji doprowadzić może do orgazmu.

Czy wiesz, że…

Wiele kobiet nie wie o tym, że posiada punkt G, co może wynikać z braku doświadczeń masturbacyjnych pochwy. Większość pań masturbuje się pieszcząc łechtaczkę. Dotykanie palcami pochwy wewnątrz nie jest popularną wśród kobiet techniką masturbacyjną.

Czy wiesz, że…

Punkt G pieścić można na różne sposoby – ruchem okrężnym/posuwistym/delikatnie/z naciskiem, w zależności od upodobań konkretnej kobiety.

Czy wiesz, że…

O punkcie G wspomina się także w odniesieniu do mężczyzn. To silnie unerwiona prostata. Męski punkt G niektórzy panowie odkrywają podczas badania prostaty przez odbyt.

Czy wiesz, że…

Koncepcję punktu G zapoczątkował niemiecki ginekolog i położnik Ernst Gräfenberg w 1950 r. Lekarz opisał obszar na przedniej ścianie pochwy, którego stymulacja prowadzi do satysfakcji seksualnej kobiety. Przytaczał on relacje kobiet, które będąc seksualnie podniecone wyczuwały w pochwie niewielkie, pulsujące wybrzuszenie, całkowicie znikające po szczytowaniu.

Czy wiesz, że…

Nazwa punkt G to skrót od: Punkt Gräfenberga (Gräfenberg spot). Termin pojawiał się w piśmiennictwie po raz pierwszy w 1981 r. na cześć niemieckiego lekarza, który jako pierwszy zasugerował istnienie punktu erogennego w pochwie.

Czy wiesz, że…

Istnieją zabiegi mające na celu powiększenie punktu G, polegające na wstrzykiwaniu w błonę pochwy kalogenu, lub kwasu hialuronowego po to by wybrzuszyć przednią ścianę pochwy, co ma powodować zwiększenie doznań podczas penetracji pochwy. Jednak procedur tych nie zbadano naukowo wobec czego nie wiadomo jaka jest ich skuteczność, oraz czy są bezpieczne.

Czy wiesz, że…

Większość doniesień naukowych dotyczących punktu G opiera się na klinicznych obserwacjach pacjentek opisujących jego istnienie.

Czy wiesz, że…

Według naukowców istnieje możliwość, że punkt G nie występuje u wszystkich kobiet.

Czy wiesz, że…

Być może popularność punktu G nie wynika z jego wyjątkowości, ale ze społecznej potrzeby jego istnienia, która napędza przemysł – produkcja poradników, filmów, specyfików, które mają służyć ludziom do zwiększenia intensywności seksualnych doznań dzięki odnalezieniu punktu G.

Czy wiesz, że…

Pomimo wielu doniesień o istnieniu punktu G trudno znaleźć w fachowej literaturze jednoznaczne dowody potwierdzające lub wykluczające jego istnienie. Występowanie punktu G nie zostało dotychczas wystarczająco potwierdzone ani w badaniach anatomicznych, ani biochemicznych.

Czy wiesz, że…

Punkt G to uważa się za organ, który ma powierzchnię ok. 1,5-2 cm2 i nie został dotychczas szczegółowo zbadany i opisany.

Czy wiesz, że…

Zdaniem niektórych badaczy punkt G nie jest malutką przestrzenią, punktem na ścianie pochwy, tylko narządem wewnętrznym, który zalicza się do tzw. platformy orgazmicznej, czyli całego systemu naczyń połączonych w obrębie kobiecych narządów płciowych, których drażnienie doprowadza do orgazmu. Platformę orgazmiczną opisuje się jako przestrzeń pomiędzy łechtaczką, a odbytem, którą stymulować można przez ścianę pochwy.