Gdy fantazje stają się rzeczywistością – swinging raz jeszcze.

Kiedy z jednej strony występuje pokusa spróbowania seksu z kimś innym, a z drugiej, silne pragnienie posiadania jednego partnera życiowego, zdarza się, że pary podejmują decyzję o swingowaniu (czytaj więcej).

Badanie seksualności Polaków przeprowadzone przez prof. Izdebskiego pokazało, że impreza z wymianą partnerów jest ulubioną formą aktywności 1,2% badanych kobiet i 3% mężczyzn.

Swinging – powody

Pary swingują przede wszystkim dlatego, że potrzebują urozmaicenia w seksie. Generalnie, ludzie wykazują skłonność do poszukiwania nowych bodźców i wrażeń erotycznych, gdyż powtarzające się zachowania seksualne mają skłonność do wywoływania znużenia i stawania się coraz mniej podniecającymi. Przy czym siła potrzeby zmian jest różna u różnych osób. Nie zawsze para dobiera się pod tym kątem.

Badacze odkryli, że seks grupowy zazwyczaj inicjują mężczyźni. Wydaje się, iż motywacją mężczyzn jest pragnienie modyfikacji dotychczasowych sposóbw osiągnięcia rozkoszy. Ale, że im  samym trudno jest zdobyć się na seks grupowy, angażują partnerki.

Kobiety, zdecydowanie częściej, niż mężczyźni swingują wbrew sobie, chcąc w ten sposób spełnić pragnienia seksulane mężczyzny, na przykład po to, by go zatrzymać.
Tymczasem zdarza się, że jeśli kobieta przełamie niechęć i/lub lęk to intensywność przeżytych doznań powoduje, iż bierze udział w kolejnych zbliżeniach. Fizycznie paniom łatwiej jest uprawiać seks grupowy niż panom, bo są one zdolne do wielokrotnych orgazmów. Ponadto, w sytuacji intymnej czują się lepiej i pewniej aniżeli mężczyźni.

Kobiety uczestniczące w seksie grupowym często wykazują zachowania homoseksualne.

Silny popęd seksualny, traktowanie seksu jako rozrywki, niedopasowanie w sferze erotycznej, tendencje orgiastyczne, czy dewiacyjne choć jednego z partnerów, przyczyniają się do seksu grupowego.

Gdy fantazje stają się rzeczywistością

Ludzie fantazjują o seksie grupowym, czyli seksie z więcej niż jedną osobą. Częściej takie treści pojawiają się w wyobrażeniach męskich, jednak kobiety również miewają tego typu marzenia.
A co jeśli partnerzy postanawiają zamienić fantazje na zachowanie? Mogą próbować swingingu. I jakie są ich doświadczenia? Różne.

Przecież tylko w fantazjach wszystko przebiega bez zakłóceń, dokładnie tak jak to sobie wymyślimy, dostarczając wyłącznie pożądanych emocji. W rzeczywistości docierają do nas rozmaite bodźce, także te, których się nie spodziewaliśmy, bądź których sobie nie uświadamialiśmy. Nie możemy mieć pewności, co do tego jak się zachowamy, w sytuacji, w której nigdy wcześniej nie byliśmy.

Wyobraź sobie, że jesteś w klubie dla swingersów, zdana/zdany na kontakt z przypadkową osobą. To jest jak loteria fantowa, nigdy nie wiesz co wygrasz.
W fantazjach zawsze ta osoba jest atrakcyjna, w twoim typie, ładnie pachnie, intryguje, ma coś ciekawego do powiedzenia, zachowuje się w odpowiedni sposób, uwodzi cię dokładnie tak jak lubisz. Seks również przebiega w zgodzie z twoimi potrzebami. A rzeczywistość może bardzo rozczarować. Nie tylko wyglądem i budową anatomiczną osoby, na którą się trafi, ale całokształtem.

Nie można mieć pewności w przewidywaniu swojego zachowania, bo przeżycia i emocje nie podlegają kontroli. Czasami to, co w fantazjach jest fascynujące, na gruncie realności już takie nie jest.

Swinging – zalety

Wielu swingersów (w amerykańskich badaniach, których wiarygodność może budzić zastrzeżenia) deklaruje, że powodem wprowadzenia swingingu w związku była potrzeba metamorfozy pożycia. Swingersi uważają się za osoby szczęśliwe, a swoje życie postrzegają jako bardzo ekscytujące.

Swinging będący sposobem na nudę w związku, stanowi urozmaicenie życia seksualnego i niejednokrotnie jego wzbogacenie. Doświadczenia uzyskane z innymi są często przenoszone do małżeńskiej alkowy, a to powoduje wzrost zadowolenia i satysfakcji ze związku.

Przez niektórych swinging uznawany jest za alternatywę dla zdrady, gdyż umożliwia bycie szczerym wobec współmałżonka, przy jednoczesnym zaspokajaniu pragnień seksu z innymi.

Badania sugerują, że swinging może mieć pozytywny wpływ na samoocenę i poczucie atrakcyjności seksualnej, a także samopoczucie, co przyczynia się do polepszenia atmosfery w związku.

Swinging jest również okazją do nawiązywania nowych kontaktów towarzyskich.

Zdaniem swingersów sytuacja, w której ukochana/ukochany dzieli się najskrytszymi fantazjami seksualnymi i na dodatek realizuje je w obecności partnerki/partnera wzmaga poziom intymności, zaufania i głębokości relacji.

Swinging – wady

Swinging może więź pogłębiać, ale może też wystawiać ją na zagrożenia.

Swingowanie to ryzykowne próby mogące krzywdzić. Naruszenie intymności w związku prowadzić może do spłycenia zażyłości, uprzedmiotowienia partnerki/partnera, zranienia, emocjonalnego urazu. A gdy pojawi się zazdrość istnieje spore niebezpieczeństwo nieporozumień i konfliktów. Dlatego, gdy ktoś w związku jest zazdrosny, powinien zrezygnować z seksu grupowego.

Lęk przed utratą partnera, z powodu realizacji fantazji, zniechęca wiele osób do podejmowania prób swingu. Jest to obawa sensowna, ponieważ uprawianie seksu z kimś innym niż stały partner stwarza ryzyko znalezienia osoby bardziej atrakcyjnej i próby stworzenia nowego związku.

Zdarza się, że za sprawą swingingu dochodzi do uzależnienia od seksu grupowego, co przekłada się na niemożność osiągnięcia satysfakcji seksualnej z jednym partnerem, gdyż tego typu aktywność nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniego poziomu pobudzenia seksualnego.

Swingowanie stanowi również spore zagrożenie dla zdrowia, ze względu na podwyższone ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Może przyczynić się także do urazów ciała i niechcianej ciąży, oraz trudności z ustaleniem ojcostwa.

Swingowanie budzi kontrowersje

Swinging umieszczany jest na granicy normy i patologii seksualnej. Z jednej strony łamie konwencje społeczne, ale z drugiej strony, w seksuologii uznaje się tzw. normę partnerską, wedle której dorośli ludzie mają prawo decydować o tym w jaki sposób chcą realizować swoją potrzebę seksualną, pod warunkiem, że nie krzywdzą tym ani siebie, ani innych.

Wyróżnikiem dorosłego, dojrzałego człowieka jest powoływanie się na zasadę odpowiedzialności za własne życie. Jeśli więc dwoje dorosłych ludzi postanawia swingować wiedząc o zagrożeniach, to nikt nie ma prawa ingerować w tę decyzję. W podejmowaniu decyzji nadrzędna być musi świadomość własnych potrzeb i wspólne pragnienie ich realizacji.