Jak unikać nieporozumień w związku – podstawowe rady dla pań i panów

Przeglądając wypłowiałe z lekka notatki z jakiegoś psychologiczno-seksuologicznego wykładu, natrafiłam na fragmenty powykrzyknikowane. Wykrzyknik na wykrzykniku napisałam kiedyś. Zafrapowało mnie to na tyle, że postanowiłam wczytać się w te, niegdyś, bardzo ważne informacje. Notatki miały na celu odpowiedź na pytanie: jak unikać nieporozumień w związku? Zapisałam na ten temat niespełna stronę zeszytu A5. Zaśmiałam się szczerze ze swej ówczesnej naiwności. Temat obszerny, a tu zaledwie parę zdań? Zapewne złote rady, ależ ja je uwielbiam… – pomyślałam. „Kobiety są istotami nieodgadniętymi – kiedy mówią nie, mogą tak naprawdę myśleć: nie wiem, a może… itd.” – zaczęłam wspominać teksty z poradników o związkach, które zdarza mi się przeglądać. No ale dobra, cóż ja tam popisałam – byłam bardzo ciekawa. Rzut okiem na zapiski i temat unikania nieporozumień w związku zgłębiony. I wiecie co? Banały, że ho, ho! Każdy to wie! Nie trzeba uczestniczyć w wykładach mądrych ludzi, by posiadać tego typu informacje.

Chciałam wyrzucić temat z głowy, co by sobie myśli frazesami nie zapychać. Jednak jakoś nie wypadał z mojej pamięci. Wobec czego poświęciłam mu chwilę refleksji. No i doszłam do wniosku, że każdy wie, każdy gdzieś słyszał i pewnie większość doświadczyła, ale czy wszyscy o tym pamiętamy? Oto jest pytanie! Czy ja o tym pamiętam? Czy pamiętają o tym moje przyjaciółki, z którymi zawzięcie dyskutujemy o naszych związkach? Czy pamiętają o tym moi pacjenci, z którymi pracuję nad ich relacjami?

Zatem dla przypomnienia powtórzę.

Rady dla kobiet

W sprawach seksu trzeba być delikatną.

Seks jest dla panów kwestią szczególną. Przestrzenią, w której mężczyzna umieszcza ogromną część swojej męskości. Dlatego warto być w tym temacie subtelną, odpowiednio dobierać słowa i panować nad pantomimiką.
Gdy na jego inicjatywę seksu ona odpowiada: dziś mi się nie chce, on czuje się odrzucony! Gdy na jego pieszczoty reaguje komentarzem: nie potrafisz mnie zadowolić, on traci pewność siebie! Gdy kobiecie zdarzyło się porównywać go do swojego eks, to on tego nigdy nie zapomni! Niedopuszczalne jest także ośmieszanie jego fizjologii i omawianie seksualnych kłopotów w towarzystwie, nawet w złości, nawet w żartach!

Mężczyzna musi być podziwiany.

Ponoć przynajmniej raz na kilka dni mężczyzna musi doświadczyć uznania ze strony swojej drugiej połówki. Nawet wtedy, gdy nie ma powodów do zachwytu, trzeba się wysilić i pochwalić, choćby za drobnostkę. „Ty to potrafisz parzyć kawę, pycha!” „Dobry z ciebie kierowca, fantastycznie ogarniasz te rozjazdy, ja bym się pogubiła!” „Świetnie wyglądasz w tej koszulce!” „Fajny z ciebie facet, wiesz?” „Bardzo mi dziś przyjemnie z Tobą było”…

Rady dla mężczyzn

Kobietę trzeba adorować.

Kobieta musi czuć, że jest kochana i ważna dla mężczyzny, że on widzi w niej nie tylko kobiece ciało, ale ceni także duszę – to jakim jest człowiekiem. Nie wystarczy raz powiedzieć: kocham Cię i żyć w przekonaniu, że te słowa obowiązują do odwołania. Trzeba to powtarzać i okazywać. Kobiety potrzebują wyrazów miłości. Pocałunki, przytulenia, złapanie za rękę… kwiaty, drobne upominki, zwłaszcza bez okazji. A o okazjach, ważnych dla niej datach, należy pamiętać.

Podobno raz na tydzień kobieta potrzebuje dostać od mężczyzny coś co lubi: wyjście na spacer, zakupy, jakiś sport, kulturalną rozrywkę, kolację. Niech panie doświadczają z inicjatywy panów sytuacji, do których muszą się przygotować, przyszykować – to im sprawia przyjemność i poczują się wówczas zadbane, adorowane, kochane.

Kobieta pragnie czuć się atrakcyjna.

Komplementy dotyczące urody to nie wszystko. Mężczyzna powinien wytężyć uwagę, dostrzegać i podkreślać odmienności w wyglądzie kobiety – nowe buty, inna fryzura, makijaż, zapach… Dzięki takiemu wyczuleniu na detale, mężczyzna daje do zrozumienia, że kobieta nadal mu się podoba, jest atrakcyjna.

Rozmowa to podstawa.

„Co u Ciebie? Opowiadaj!”, „Jak Ci minął dzień?” – wystarczy proste pytanie, gdy ona wraca do domu. Niech mężczyzna jej posłucha, podpytuje, niech nie udziela rad, tylko po prostu będzie. Uważny, zainteresowany, rozumiejący. Nawet taka zwyczajna, codzienna rozmowa, jest ważna dla relacji. Wygadanie się, opowiedzenie o swoich doświadczeniach, przeżyciach, rozterkach, problemach, wzmacnia więź. Kobiety oczekują i potrzebują rozmowy ze swoimi mężczyznami.

Na sam koniec, w notatkach zanotowałam: „Aby związek był udany, na jedną krytyczną uwagę przypaść musi pięć pochwał”.