Nieskonsumowany związek

Niemożliwy stosunek seksualny

Tekst dotyczy pewnej grupy kobiet, które borykają się z pewnym problemem seksualnej natury. Nie jest to częsta przypadłość, ale bardzo uciążliwa i trudna dla obojga partnerów.
Prowadzi do problemów psychicznych, jak również, do dodatkowych (wtórnych) kłopotów ze sprawnością seksualną, nie tylko u cierpiących na nią kobiet, lecz także u ich partnerów.

Jednak najbardziej dotkliwą konsekwencją tego o czym mowa jest związek nieskonsumowany. Nie było by w tym nic szczególnego gdyby nie pewien szczegół. Otóż nie chodzi o sytuację, w której brak seksu w związku wynika z decyzji podjętej przez partnerów. Mowa tu o niemożności odbycia stosunku seksualnego pomimo chęci i zgody z obu stron.

Stosunek seksualny wymaga od kobiety przygotowania psychicznego i fizjologicznego.
Gdy do kobiety dobija się potrzeba seksualna, pragnie zespolenia się ze swoim partnerem i przyjęcia go. Czuje pożądanie i podniecenie, w jej ciele zachodzą zmiany przygotowujące ją do stosunku seksualnego. Wzrasta pochwowy przepływ krwi, dochodzi do nawilżenia pochwy i podwyższenia progu bólowego oraz rozluźnienia mięśni dna miednicy. Dzięki temu kobieta może doświadczyć przyjemnego i satysfakcjonującego stosunku seksualnego.
Niestety, są panie, którym nie jest to dane, ponieważ ich ciała sprawiają przeszkodę uniemożliwiającą odbycie stosunku…

Pochwica

W 1834 r. pojawił się pierwszy opis tego problemu. A w 1862 roku amerykański ginekolog Marion Sims stworzył termin pochwica, który funkcjonuje do dziś.
No bo właśnie o pochwicy tu mowa.

Pochwica to nazwa trudności uniemożliwiającej odbycie stosunku seksualnego. U pań, które cierpią z powodu pochwicy nie tylko wprowadzenie członka do pochwy jest niemożliwe, ale także palca, tamponu czy wziernika. Dzieje się tak dlatego, że przy próbie penetracji występuje odruchowy, mimowolny, skurcz mięśni dna miednicy otaczających zewnętrzną, jedną trzecią cześć pochwy. Tak jak powyżej wspomniano, kobiety z pochwicą, nie tylko nie są w stanie odbyć stosunku seksualnego, ale także badanie ginekologiczne często jest niemożliwe.

Zdarza się, że zaciśnięciu mięśni towarzyszy charakterystyczny odruch obronny całego ciała polegający na przywiedzeniu ud, wygięciu kręgosłupa, napięciu pośladków i oderwaniu ich od podłoża, przy odchyleniu głowy do tyłu.

Pochwica – rodzaje

W piśmiennictwie można odnaleźć rozróżnienie na pochwicę pierwotną, wtórną i immisyjną.

Pochwica pierwotna uniemożliwia inicjację seksualną, czyli trwa od pierwszych prób kontaktów seksualnych.

Pochwica wtórna dotyczy sytuacji, w której stosunek seksualny był możliwy do pewnego momentu życia kobiety.

Pochwica immisyjna – możliwe jest wprowadzenie do pochwy palca, wziernika, tamponu, wibratora, ale nie prącia.

Powody pochwicy

Niewykonalność penetracji pochwy i ból temu towarzyszący mogą być spowodowane zmianami w zewnętrznych narządach płciowych – pęknięciami, owrzodzeniami, otarciami. Mogą wynikać również z dolegliwości bólowych płynących z miednicy mniejszej. Mogą być rezultatem nadwrażliwości układu nerwowego i mięśniowego. Wreszcie, to gruba błona dziewicza, czy nabyte zrośnięte wejście do pochwy, mogą stanowić przyczynę trudności z immisją, czy wprowadzeniem czegokolwiek innego do pochwy. Jeśli jednak nie istnieją obiektywne, biologiczne przeszkody uniemożliwiające odbycie stosunku i stwierdzi to lekarz, wówczas poszukuje się innego rodzaju przyczyn pochwicy. Powody niemedyczne mogą być rozmaite.

W pierwszej kolejności wymienia się lęki. Jest to szeroka grupa różnego rodzaju obaw: przed bólem, przed krwawieniem, przed defloracją (pozbawieniem dziewictwa), przed członkiem, przed ciążą, przed mężczyzną, przed poczuciem winy, przed skrzywdzeniem, przed dawnymi urazami, przed karą, czy grzechem.

Zdarza się, że pochwica wynika z nieprawidłowego rozwoju psychoseksualnego. Rygoryzm religijny i wczesne, nieprzyjemne doświadczenia seksualne mogą wywoływać problemy, takie jak pochwica.

Niektóre kobiety z osobowością neurotyczną, histeryczną, czy infantylną cierpią na pochwicę.

Również urazowe doświadczenia seksualne, takie jak gwałt, czy jego próby, wywołują nierzadko pochwicę.

Brak akceptacji, niechęć do osoby partnera, bądź ogólnie, do mężczyzn; ambiwalentne lub negatywne uczucia do płci przeciwnej stanowią jeden z powodów pochwicy.

Pochwica – leczenie

Leczenie pochwicy powinno być przede wszystkim ukierunkowane na usunięcie jej przyczyny.

Terapia polega na uważnym, stopniowym podejściu do penetracji i musi być przeprowadzana przez specjalistę seksuologa. Tylko leczenie u wykwalifikowanej osoby minimalizuje ryzyko pogłębienia problemu i zmniejsza ryzyko wywołania dodatkowych kłopotów seksualnych u partnera kobiety cierpiącej na pochwicę.

Pochwica bywa jednym z najłatwiejszych do wyleczenia problemów seksualnych, stąd wysoka skuteczność jej leczenia, sięgająca prawie 100%. Jednak u niektórych kobiet pochwica stanowi przejaw problemu rozwojowego związanego z osobowością. W tego typu przypadkach leczenie jest trudne i długotrwałe.

 

Poczytaj także:
Domowe sposoby na pochwicę
Bolesny stosunek
Wielkość ma znaczenie