Jak dbać o seks

Seks jest ważny

Seks spełnia w życiu ludzi wiele różnych celów. Jest źródłem przeżyć i doznań zmysłowych, które trudno osiągnąć w inny sposób. Daje poczucie przyjemności i wspólnoty. Zaspokaja pragnienia: bliskości, akceptacji, afirmacji, bezpieczeństwa, złączenia, czy wstąpienia w świat drugiego człowieka. Umożliwia odkrycie i poznanie drogiej osoby oraz fascynację jej odmiennością psychofizyczną.

Czy wiecie, że ludzi mających udane życie seksualne wyróżnia ciepło, uczuciowość, towarzyskość? Ponoć tak właśnie jest.

Jak dbać o seks? Trzeba się postarać

Miłość, dojrzałość, poczucie odpowiedzialności za siebie i partnera/partnerkę, wiedza dotycząca seksu i zgranie w wyznawanym systemie wartości są szczególnie potrzebne dla stworzenia sfery seksualnej z drugim człowiekiem.

Chyba każdy pragnie udanego związku, w którym codzienność i seks będą dawały obupólne zadowolenie, a nawet radość. Tymczasem większość z nas doświadczyła sytuacji, w której wraz z upływem czasu, przeminęła fascynacja i euforia płynąca ze współżycia.

Mówi się, że po około dwóch, trzech, czterech latach (zdania są podzielone) trwania związku ta wysławiona „chemia” zanika. Jednak można coś zrobić, by pomimo upływu lat, seks dawał frajdę zbliżoną, albo nawet większą od tej, którą zapewniał na początku trwania związku.
Jak dbać o seks? Co trzeba zrobić? Trzeba się postarać!

Jak dbać o seks?

Rozmawiajmy

Sama pogawędka z partnerem na temat współżycia, w niejednym związku, zapobiegła wielu łóżkowym problemom. Ludzie cenią sobie słowa. Zwłaszcza o tym, że są kochani, ważni, ponętni. Komplementy dotyczące atrakcyjności fizycznej mają znaczenie nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Podobnie jak dzielenie się pragnieniami, potrzebami, fantazjami jest istotne dla obu płci i nie tylko dla mężczyzn, ale także dla kobiet może być pobudzające i inspirujące.

Urozmaicajmy swój seks

W porozumieniu z partnerem i za jego zgodą, możemy zrobić wszystko czego dusza zapragnie. Rutyna w życiu codziennym raczej nie jest korzystna dla związku, w intymnym, tym bardziej.

Zadbajmy o siebie

Postarajmy się być zdrowi i sprawni. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, żołądka, czy innych narządów wewnętrznych mogą być źródłem nieprzyjemnej woni partnera, co nie sprzyja bliskim fizycznie kontaktom. Podobnie jak nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stóp, czy narządów płciowych.

Permanentne rozdrażnienie, płaczliwość, czy impulsywność również mogą źle wpływać na kontakty intymne. Kontrolujmy stan naszego zdrowia i dbajmy o dobre samopoczucie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne.

Postarajmy się prowadzić roztropny tryb życia. Przecież wszyscy wiemy, że zbilansowana dieta i wysiłek fizyczny dostosowany do możliwości, to samo zdrowie. Pilnujmy tego. Nie zapominając o odpowiednim wypoczynku po pracy, niwelowaniu stresu, unikaniu nałogów.

Bądźmy atrakcyjni

Mężczyzna z „piwnym brzuchem”, niezdarnie ogolony, pachnący minionym obiadem, z nieświeżą i niedbałą fryzurą, jest mało pociągający seksualnie. A w fantazjach nie występuje raczej niewiasta krzątająca się po domu w kilkuletniej, spranej podomce, z włosami byle jak upiętymi i w ciepłych bamboszach. Warto mieć z tyłu głowy to, że pobudzać siebie nawzajem możemy na co dzień, poprzez choćby dbałość o strój i higienę osobistą.

Zabiegajmy o partnera/partnerkę

To, że udało nam się w przeszłości uwieźć i oczarować sobą partnera nie musi służyć nam całe życie. Z czasem obecność drugiej połówki staje się oklepana i zwyczajnie nudna. Dlatego ciągle trzeba od nowa starać się o siebie, rozkochiwać w sobie, flirtować, zaskakiwać. Czy jest ktoś w stałym związku kto ze wzruszeniem nie wspomina tych upominków bez okazji, czy innych niespodzianek? A czy jest realny powód, dla którego to się musi kończyć?

Bądźmy razem

Nie chodzi o to by zawsze i wszędzie być razem, ale też nie chodzi o to by dawać zgodę na ciągłe bycie osobno. Rozmawiajmy dużo, jednak niekoniecznie o wszystkim. Tajemniczość jest ekscytująca. Dlatego miejmy swoje własne sprawy, ale posiadajmy też wspólny świat z partnerem. Spędzajmy ze sobą optymalną ilość czasu – byśmy nie czuli się wspólnotą przeciążeni i byśmy nie odczuwali braku i samotności.

Działajmy wspólnie

Razem dbajmy o dom, wypoczywajmy, spotykajmy się z przyjaciółmi, oddawajmy pasjom.

Nie wyładowujmy się na bliskich

Nie traktujmy związku jako ringu dla naszych emocji. Nieporozumienia, kłótnie a nawet awantury zdarzają się w najlepszych relacjach. Jednak nie mogą ich niszczyć poprzez agresywne zachowania. Pamiętajmy, że w silnych emocjach działamy inaczej niż zwykle i wypowiadamy słowa, które są prawdziwe, ale tylko w danej chwili. Normalnie by nam nie przyszły do głowy, a tym bardziej, byśmy ich nie wypowiedzieli celem zranienia partnera. Nie wyrządzajmy sobie krzywdy, nawet poprzez słowa.

Szanujmy się i…

starajmy się być dla siebie mili, życzliwi, serdczni nie tylko od święta ale także na co dzień…

Niech powyższe sugestie pomogą odpowiedzieć na pytanie: jak dbać o seks w moim związku…

Poczytaj także:
Różnice płci