Różnice płci

Różnice płci

Czym się różni seksualność kobiet od seksualności mężczyzn?
Wszystkim! I też dlatego w związku damsko-męskim tak trudno się dogadać. Oczywiście to „wszystkim” jest przerysowane, jednak nie sposób pominąć odmienności jakie biologicznie i psychicznie istnieją pomiędzy kobietami i mężczyznami w zakresie seksualności.

Ludzie są różni, niezależnie od płci i z tą niejednolitością żyjemy na co dzień będąc w przeróżnych relacjach. Czasami jest to łatwe, innym razem kłopotliwe, a gdy dodać do tego jeszcze różnice płci, może stać się skomplikowane.

Zapraszam do zapoznania się z paroma odmiennościami, wiążącymi się z życiem seksualnym. Być może mając odrobinę rozeznania w temacie łatwiej przyjdzie zrozumienie zachowań i przeżyć seksualnych drugiej płci… Być może będzie to miało swój udział w osiągnięciu harmonii, także w obszarze życia seksualnego…

Zaznaczam, że na podstawie wyników badań stwierdza się prawidłowości, które dotyczą większości osób, czyli nie wszystkich. Tak więc kiedy piszę: mężczyźni, kobiety/panie, panowie to chodzi mi o większość mężczyzn i kobiet, czy o tzw. przeciętnego mężczyznę, przeciętną kobietę.

Zatem różnice płci prezentują się następująco…

Rozwój i wczesne doświadczenia

Ścieżka rozwoju psychoseksualnego od samego początku biegnie dwoma pasami – żeńskim i męskim. Rozwój psychoseksualny układa się inaczej w przypadku dziewczynek i chłopców i ma to wpływ na ich funkcjonowanie emocjonalne, seksualne, społeczne w życiu dorosłym.

Mężczyźni mają więcej doświadczeń seksualnych niż kobiety i to począwszy od wczesnych lat życia. Tak zwane zabawy seksualne, czyli np.: słynna zabawa w doktora, statystycznie częściej jest inicjowana przez chłopca niż dziewczynkę. Masturbują się również częściej chłopcy niż dziewczynki, co więcej, ta zależność dotyczy ich również w wieku dorosłym.

Pożądanie i zainteresowania seksualne

I tu, zgodnie ze stereotypem, seksem bardziej i częściej zainteresowani są mężczyźni.
U mężczyzn mamy do czynienia z tzw. pożądaniem spontanicznym. Czyli – mężczyzna widzi atrakcyjną, nagą kobietę i odczuwa pożądanie. Kobieta niekoniecznie na widok atrakcyjnego, nagiego mężczyzny poczuje się podniecona. Dla wzniecenia kobiecych żądzy potrzeba często dużo więcej.

Potrzeby seksualne

U mężczyzn temperament osiąga swoje apogeum we wczesnej dorosłości, po czym słabnie. U kobiet jest odwrotnie. Temperament rozwija się wraz z wiekiem, następnie zastyga. To zastopowanie wynika z rozbieżności potrzeb seksualnych partnerów. No bo kiedy partner nie ma dużych potrzeb to potrzeby partnerki zasypiają.

Odpowiedź na seksualne bodźce

Kobiety i mężczyźni reagują na odmienne sygnały. Panie pobudza poczucie własnej atrakcyjności, bodźce słuchowe, dotykowe i zapachy. Także sygnały wizualne i feromony działają na kobiety. Podobnie jak na mężczyzn. Tyle, że w ich wypadku feromony i bodźce wzrokowe są najważniejsze. Zaraz za nimi plasują się wyobrażenia.

Biorytmy

U kobiet optymalna sprawność seksualna objawia się wieczorem. Mężczyzna natomiast najbardziej wrażliwy na bodźce seksualne jest w godzinach porannych, bowiem wówczas występuje u niego najwyższe dobowe stężenie testosteronu. Dlatego kobiety lubią i chcą się kochać pod osłoną nocy, a mężczyźni chętnie wybraliby poranne pieszczoty.

Seksualna motywacja

Różnice płci uwidaczniają się w motywacji do podejmowania aktywności seksualnej. Podobnie jak w przypadku pożądania, u kobiet sprawa jest nieco bardziej złożona niż u mężczyzn. Facet angażuje się w seks, bo czuje pożądanie, podniecenie i chęć rozładowania napięcia seksualnego. Kobieta zaś chce zdobyć mężczyznę, który jej pragnie i główna nagroda nie płynie z przyjemności seksualnej ale ma swoje źródło w powstającym u niego zaangażowaniu emocjonalnym. A także w poczuciu, że w pewnym sensie, to ona sprawuje kontrolę nad związkiem.

Oczywiście jest wiele kobiet dla których, podobnie jak dla mężczyzn, to przyjemność seksualna stanowi ważny czynnik motywujący.

Stosunek do seksualności

Kobiety kontrolują, czy wręcz hamują swoją seksualność częściej niż mężczyźni i dzieje się tak z różnych powodów: obyczajowych, wychowawczych. Innymi słowy, przeciętna skłonność do hamowania podniecania i odpowiedzi seksualnej jest silniejsza u kobiet aniżeli u mężczyzn i wywołują ją przeróżne okoliczności.

Fantazje

Panie i panowie marzą nieco inaczej i różne obrazy przewijają się w tych marzeniach. Jednak można powiedzieć, że obszar fantazji, przynajmniej częściowo, jest tym, w którym kobiety i mężczyźni są do siebie dopasowani. Otóż! W męskich fantazjach to mężczyzna rządzi w łóżku. A wiele pań fantazjuje o aktywnym, inicjującym, dominującym partnerze…

Masturbacja

Tutaj różnice płci zacierają się ale nadal, zgodnie z powszechnym przekonaniem, mężczyźni bardziej lubią masturbację. Dotyczy to zarówno wieku pierwszej masturbacji, jej częstości i prawdopodobieństwa wystąpienia w związku seksualnym. Ponadto, w przypadku kobiet istnieje dodatni związek pomiędzy częstością masturbacji i częstością aktywności seksualnej z partnerem. U mężczyzn nie. Im mężczyzna częściej się masturbuje, tym rzadziej angażuje się w seks z partnerką.

Rola orgazmu

Generalnie mężczyźni mają większą skłonność do przeżywania orgazmu niż kobiety. Odsetek osób, które nigdy nie przeżywały orgazmu jest wyższy u kobiet niż u mężczyzn. Ponadto, co jest niezwykle ważne – dla mężczyzny dobry seks = orgazm. W przypadku kobiety trudno o taką prawidłowość.

Są panie, dla których orgazm jest wyłącznie „biologiczną” finalizacją seksu. Satysfakcja płynie dla nich z takich elementów aktu seksualnego jak bliskość, czułość, wyrażanie miłości, poczucie jedności z partnerem. Część pań, którym nie dane było doświadczyć orgazmu, przeżywa swoje życie seksualne jako bardzo udane i zadowalające. Tak więc u kobiet występuje znacznie większa zmienność znaczenia przypisywanego orgazmowi niż u mężczyzn.

Zakochanie

Wbrew temu co się powszechnie uważa to mężczyźni są bardziej kochliwi od kobiet. Zachowują się dość szybko i łatwo. Kobiety w tym obszarze są ostrożniejsze. Swój „pierwszy raz” panie najczęściej przeżywają z partnerem, w którym były zakochane.

Stałość i miłość

Kobiety cenią sobie seks ze stałym partnerem. Częściej niż mężczyźni ograniczają kontakty seksualne do stałych związków, chociaż ta różnica wciąż słabnie. Ponadto, dla każdej z płci, inny rodzaj miłości ma kluczowe znaczenie. Kobiety raczej odczuwają tzw. miłość partnerską, a mężczyźni tzw. miłość namiętną.

I jeszcze podsumowanie powyższych punkcików – wpływ aktywności seksualnej na każdą z płci z osobna.

To, że seks jest zdrowy wiadomo. A konkretniej…

… w przypadku kobiet aktywność seksualna:
  • podwyższa nastrój,
  • powoduje lepszą kontrolę pęcherza,
  • zwiększa wydzielanie hormonów,
  • poprawia odporność organizmu,
  • ma pozytywny wpływ na wygląd.
… w przypadku mężczyzn aktywność seksualna:
  • poprawia czynności prostaty,
  • dobrze działa na sen,
  • podnosi poziom testosteronu,
  • i uwaga! udowodniono, że regularny seks (3 razy w tygodniu) aż o 50% zmniejsza ryzyko zawału i udaru.

I do tego wszystkiego: podczas 30 minut seksu spalamy około 200 kalorii!

A więc, na zdrowie!

Poczytaj także:
Miłosne gry i zabawy
Jak dbać o seks