Pamiętnik intymny 2 – seks po porodzie

Ciąża z pewnością będzie okresem zajmującym szczególne miejsce w mojej pamięci. Zachodzące we mnie i wokół mnie zmiany były i są szczególne.

Minęło 8 tygodni od porodu. Rodziłam naturalnie. Najtrudniejszy, ale też i piękny czas za mną. Teraz, mam nadzieję, przede mną tylko wspaniałe chwile. Choć koleżanki z doświadczeniem mówią, że jednak niekoniecznie. Tak czy siak, skończył mi się czas wstrzemięźliwości seksualnej sugerowany przez lekarkę. Mówiła o dwóch tygodniach.

Seks i połóg

Może to zabrzmi kontrowersyjnie, ale nakaz unikania seksu do czasu zakończenia połogu nie ma sensownego uzasadnienia – twierdzą niektórzy ginekolodzy*. Wszelkie rany goją się w warunkach fizjologicznych przez 5–7 dni. Szwy ze skóry zdejmowane są najpóźniej w 7. dobie (bez ryzyka rozejścia się zespolenia). Jeśli nie występują żadne komplikacje to odchody połogowe zanikają do 10. doby od rozwiązania. Ten sam czas potrzebny jest dla dokonania inwolucji macicy (w istotnym stopniu). Zatem nakazywanie 6-tygodniowej abstynencji płciowej po odbytym porodzie, w przypadku braku powikłań i dobrej kondycji psychicznej, nie ma racjonalnych podstaw.

Czynnikiem, który obiektywnie może ograniczać seksualną aktywność, jest kiepskie samopoczucie psychofizyczne kobiety, wpływające negatywnie na jej libido. Wiele młodych mam boryka się z różnorodnymi stanami, czasami zupełnie dla siebie nowymi. Dlatego może się tak dziać, że sprawy związane z seksem schodzą na bardzo daleki plan.

Znajoma gdzieś słyszała, iż większość kobiet wraca do życia intymnego ok. 12 tygodni po porodzie. Osobiście trudno mi to sobie wyobrazić, ale gdy obserwuję partnera i wysłuchuję jego nagabywania, jestem w stanie uwierzyć.

Seks po porodzie

Wydaje mi się, że to bardzo indywidualna sprawa. Akcja dziecko to pewnego rodzaju przełom w życiu seksualnym. Dlatego chyba mogę się spodziewać wszystkiego. Raczej nie mam odwagi by zakładać, że seks po porodzie niczym mnie nie zaskoczy.

Wiele się w przeciągu ostatnich miesięcy w moim życiu zmieniło. Moje patrzenie na świat, moje emocje, mój związek, więc podejrzewam, że perturbacje nie ominą także spraw łóżkowych. Mam zamiar się nie spinać. Obserwować, wsłuchiwać się w swoje ciało i potrzeby. Polegam też nieco na partnerze, z nadzieją, że w razie czego będzie potrafił zadbać o równowagę i sprowadzi mnie do łóżka w odpowiednim momencie.

Czynniki mające wpływ na seks po porodzie

Karmię piersią na żądanie – to ważna rzecz, także dla życia intymnego. Kolejna istotna dla seksu kwestia – miałam epizjotomię – zabieg nacięcia krocza. W związku z tymi dwiema sprawami zostałam poinformowana przez moją lekarkę (personel w szpitalu nie podejmował tego zagadnienia), że współżycie mogę rozpocząć po zagojeniu się rany, a stosunek może być bolesny (co ma miejsce dość często po epizjotomii).

Moje libido przez cały czas karmienia piersią ma prawo być zahamowane – odpowiada za to prolaktyna i niski poziom estrogenów. Co więcej, możliwa jest zmniejszona pobudliwość seksualna, spowolnienie reakcji seksualnych i odczucie luźniejszej pochwy. Na zmianę rozmiaru pochwy zalecane są regularne ćwiczenie mięśni Kegla (które można stosować w czasie połogu).

Przeżyłam szok dowiadując się, że mój stan hormonalny w tym czasie zbliżony jest do okresu starości. A to powoduje także niedostateczne przekrwienie kobiecych narządów oraz skąpe wydzielanie śluzu – co może powodować ból w trakcie stosunku. Nabłonek pochwy jest cienki i wrażliwy, przez co podatny na zakażenia, łatwo może ulec uszkodzeniu i otarciu. Dlatego ginekolożka zaleciła by nie zapominać o czułej i długiej, a nawet wydłużonej grze wstępnej i wspomagać się jakimś środkiem zwilżającym (lubrykantem) – który jest niezbędny w przypadku użycia prezerwatywy.

Antykoncepcja po porodzie

Ponadto mam przemyśleć kwestię chemicznych środków antykoncepcyjnych (pigułki o odpowiednim składzie, wkładka wewnątrzmaciczna) oraz kremów lub gałek dopochwowych z estrogenami. Hormony w nich zawarte nawilżą i uelastycznią tkanki pochwy, zwiększą jej ukrwienie i tym samym podniosą komfort współżycia.

Środki antykoncepcyjne, tak szybko?! Kolejna szokująca dla mnie informacja. Przecież w trakcie karmienia nie ma miesiączki, więc nie ma owulacji, więc nie ma płodności. A jednak! Okazuje się, że zajście w ciążę jest możliwe, bo kobiety w tym okresie nie są wyczulone na objawy powracającej płodności i dlatego bez problemu mogą je przegapić i zajść w ciążę mimo tego, że karmią. Gdy karmienie trwa kilkanaście miesięcy, a tym bardziej gdy jest przeplatane karmieniem sztucznym, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wzrasta. Dokładny czas powrotu cykli miesięcznych po porodzie jest bardzo często nieprzewidywalny.

Brak ochoty na seks po porodzie

Moje odczucia są takie, że nie mam ochoty na seks, a od czasu porodu minęło już kilkanaście tygodni.

Dokucza mi zmęczenie, niewyspanie. Cały czas uczę się i przywykam do bycia mamą. Do tego trochę się obawiam, penetracji zwłaszcza, choć przecież nie tylko na tym seks polega. I chyba nieco się wstydzę. Piersi nie budzą już seksualnych skojarzeń a ciało wygląda inaczej niż przed porodem. Trudno mi do tego przywyknąć i nie wiem jak zareaguje partner. Wolę o tym nie myśleć.

Póki co jestem skoncentrowana na maluszku i to z potrzebami dziecka są sprzężone moje potrzeby. Nie da się ukryć, że karmienie piersią daje mi przyjemność, nawet trochę erotyczną… Być może ta bliskość i intymność, którą tworzę z dzieckiem sprawia, że nie kieruję tych potrzeb do mego mężczyzny.

Efekt ciążowy

Za to moja serdeczna koleżanka, która nie karmi naturalnie, pomimo tego, iż ma podobnego fioła na punkcie dziecka jak ja, powróciła do życia seksualnego już parę tygodni po porodzie. Początkowo miała pewne opory związane z lękiem przed bólem i dyskomfortem wywołanym zmianą figury po ciąży, jednak utrzymuje, że jej życie intymne jest udane i satysfakcjonujące dla niej i jej męża. Zrujnowana (w jej poczuciu) figura przestała jej spędzać sen z powiek. Ma również wrażenie, iż orgazmu doświadcza inaczej – bardziej intensywnie. Co mnie na tyle zaintrygowało, że doszukałam się informacji o tzw. „efekcie ciążowym”, za sprawą którego niektóre kobiety przeżywają swój pierwszy orgazm po porodzie (dzięki hormonom i wzrostowi unaczynienia miednicy w ciąży).

Nie wiem czy to ten efekt, ale potwierdzam, seks po porodzie ofiarował mi bardzo intensywne orgazmy. Minął rok, przestałam karmić i wróciłam do roli kochanki.

Seks po porodzie często inicjowany jest przez mężczyznę

Nie była to łatwa droga, bo nowa sytuacja życiowa spowodowała kryzys w małżeństwie – napięcia, konflikty, nawet doszło do planów rozwodowych. Ale udało nam się wytrwać i powrócić do względnej harmonii, która oczywiście przy dziecku jest zupełnie inna niż wtedy, gdy byliśmy tylko we dwoje.

Współżycie podjęłam pod presją partnera i jestem mu za to wdzięczna. Nie wiem ile by trwał mój samodzielny powrót do łóżka. Początki były oporne. Czułam się spięta i niespokojna, głównie tym, że przeszkodzi nam dziecko – obudzi się. Chyba to był główny powód, dla którego wynieśliśmy łóżeczko z naszej sypialni. Obyło się bez komplikacji. Maluszek szybko zaklimatyzował się w swoim pokoiku. Za to my narażeni jesteśmy na nocny jogging na trasie sypialnia – pokój dziecięcy. Konieczność wybiegania z sypialni w razie dziecięcego alarmu początkowo utrudniała mi pełny luz w trakcie zbliżeń ale przywykłam. Zwłaszcza, że okazało się przy tej okazji, iż nie każdy jęk i stęk wymaga interwencji. Parę razy seksualne uniesienie opóźniło moją reakcję na odgłosy dziecka i zanim dobiegłam, ono dalej słodko spało.

Bycie mamą jest kobiece

Oprócz tego, że nasze życie seksualne usamodzielniło nieco naszego urwisa to zmotywowało mnie do walki o figurę sprzed ciąży i zadbanie o siebie. Fajnie mi z tym. Zdrowo się odżywiam, chodzę na ćwiczenia, czasami bywam w salonie piękności. Dzięki temu młody tatuś bardziej angażuje się w opiekę nad dzieckiem. Obecnie czuję się świetnie.

Tworzymy fajny dom, mamy dobry związek. Jest między nami czułość, bliskość, jestem szczęśliwa z powodu powiększenia się naszej rodziny. To wszystko wzmaga moje poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Nigdy wcześniej nie czułam się bardziej kobietą!

* Rozpoczęcie współżycia seksualnego po zakończonym połogu, w: Seksuologia Polska 2014, 12, 1

Poczytaj także:
Jak dbać o seks