Niedopasowanie seksualne – dysharmonia seksualna

Odmienne wizje seksu

Przedstawiam Teresę i Emila.
Teresa – kobieta wrażliwa, delikatna, miłośniczka sztuki, od dziecka grająca na wiolonczeli, pracuje w charakterze animatora kultury.
Emil – człowiek mocno stąpający po ziemi, racjonalista, absolwent Politechniki – magister inżynier.

Dwa różne typy osobowości, do tego ludzie przeciwnych płci. Są małżeństwem od kilku lat i w zasadzie od początku trwania związku mają inną wizję życia seksualnego.

Teresa jest romantyczką, potrzebuje odpowiedniej atmosfery, oczekuje od męża podziwu, czułości i zjednoczenia w akcie seksualnym.

Emil nie rozumie uczuciowych pragnień żony. Jest mężczyzną nieco chłodnym emocjonalnie o dużych potrzebach seksualnych.

Nie mogą znaleźć płaszczyzny porozumienia w życiu intymnym. Poza tym oboje są zadowoleni ze związku i zaangażowani emocjonalnie.

Niechęć do seksu

Teresa kocha męża, ale czuje się nie dość kochana przez niego, za mało adorowana i nierozumiana. Mężczyzna, oczekiwania kierowane do niego przez żonę, odbiera jako jej fanaberie. Ma poczucie, że dba o rodzinę, kocha Teresę i jest jej oddany. Związek przynosi mu satysfakcję. Jedyne co go irytuje to powracająca niechęć kobiety do seksu.

Teresa nie ma ochoty na seks, bo kojarzy jej się z obowiązkiem. Zaloty męża odbiera jako interesowanie się wyłącznie jej ciałem i zaspokojeniem męskich żądzy. Jednak w sytuacji odpowiedniego nastroju i uczuciowego podejścia pobudliwość kobiety mogłaby się rozwinąć i zgrać z pożądliwością męża. Przez co ich zbliżenie miałoby szansę być zadowalające dla obu stron.

Ale do tego potrzeba zmiany w nastawieniu u obojga partnerów.

Niedopasowanie seksualne

Teresie większą przyjemność od samego stosunku sprawiają pieszczoty, gra wstępna. Wymaga od męża, by się powstrzymywał i przedłużał fazę preludium seksualnego.

Emil natomiast nie potrzebuje czułości do sprawnego funkcjonowania seksualnego, wystarczą mu odpowiednie bodźce oraz współpraca żony. I trudno od niego wymagać, by za każdym razem się powstrzymywał. Może to sprawiać mu trudność, może przyczynić się do zaniku erekcji i odbierać przyjemność z aktu seksualnego.

Trudno również oczekiwać od Teresy by nie zważała na potrzebę bliskości duchowej, którą zaspokaja w trakcie powolnego i sensualnego seksu.

Temperament i scenariusz seksualny

Małżonkowie mają różne temperamenty i scenariusze seksualne.

Temperament seksualny znaczy tyle co biologicznie uwarunkowany poziom potrzeb i zachowań seksualnych. Manifestuje się w życzeniach, co do częstotliwości, intensywności i czasu trwania aktywności seksualnej

Scenariusz seksualny natomiast to po trosze wrodzone, po trosze nabyte upodobanie do sposobu zaspokajania seksualnych potrzeb. Określa typowe zachowanie się danej osoby w trakcie seksualnej sytuacji. Kształtuje się na bazie usposobienia, pod wpływem istotnych przeżyć seksualnych, zwłaszcza tych z początku życia seksualnego.

Temperament Emila jest duży. Jego scenariusz seksualny zawiera chłód emocjonalny, krótką grę wstępną, nacisk na element cielesny, aktywność, dominację, niezmienność.

Temperament Teresy jest nieco niższy od temperamentu męża, aczkolwiek nie jest niski. Teresie wystarczy zbliżenie raz na jakiś, jednak powinno być one intensywne i trwać długo.
Scenariusz kobiety obejmuje czułość, długie preludium, romantyzm, akcent na pierwiastek duchowy, uległość bardziej niż dominacyjność i poszukiwanie nowości.

Niedopasowanie seksualne a kompromis

Niedopasowanie seksualne jest problemem tej pary. Aby mogli czerpać obustronne zadowolenie z życia seksualnego potrzeba kompromisu. Jednakże, od razu należy dodać, że kompromis wiąże się z pewnego rodzaju wyrzeczeniem.

A więc Teresa ma niewielką szansę na to by wszystkie jej potrzeby i pragnienia seksualne zostały spełnione w małżeństwie z Emilem. Podobnie jak Emil raczej nie może oczekiwać, że osiągnie pełną satysfakcję seksualną w trakcie seksu z Teresą.

Mimo to mają dużą szansę na udane życie seksualne. Przecież temperamentów nie mają skrajnie różnych. Dodatkowo, przynajmniej w jednym aspekcie scenariuszy seksualnych są kompatybilni – Emil jest typem dominacyjnym, Teresa raczej uległym. I co najważniejsze, zależy im na związku, kochają się i w imię trwałości małżeństwa są gotowi na ustępstwa, a nawet zmiany.

Niedopasowanie seksualne, czyli dysharmonia seksualna utrzymuje się tam, gdzie istnieje niechęć lub brak otwartości na partnera.

Jak osiągnąć kompromis?

Gdy żona uwierzy, że mąż ją naprawdę kocha, ale nie jest typem człowieka otwarcie mówiącego o swoich uczuciach i okazującego je regularnie, łatwiej będzie jej przyjąć jego postulaty co do częstszego seksu.

Gdy mąż zrozumie, że żona jest typem osoby, która potrzebuje być adorowana i traktowana czule, łatwiej mu będzie od czasu do czasu przynieść jej kwiaty i przytulić bez okazji, co z kolei wytworzy klimat odpowiedni dla pojawienia się popędu płciowego u Teresy.

Gdy Emil uzna uczuciowość żony, a jej potrzeb seksualnych nie będzie traktował jak kaprysów, łatwiej mu będzie zaangażować się w grę wstępną i pieszczoty. Co prawda może się to wiązać z ryzykiem zanikania erekcji, ale małżonkowie przygotowani na taką ewentualność poradzą sobie (np.: wprowadzając bezpośrednią stymulację członka). W odpowiedzi na ustępstwo ze strony męża, żona uzna jego popędowość i będzie skłonna, od czasu do czasu, współżyć z nim na jego zasadach.

Oczywiście pójście na kompromis wymaga dyskusji i ustaleń. W ich trakcie małżonkowie zbliżają się do siebie i starają się, pomimo różnic, znaleźć nić porozumienia.

Twórcze partnerstwo w seksie

W rezultacie Emil pracuje nad tym, by nie zapominać o okazywaniu żonie miłości na co dzień. Teresa, po licznych rozmowach z mężem i poznaniu jego sposobu patrzenia na świat, uznaje, że „miesiąc miodowy” nie może trwać wiecznie, co pomaga jej w bardziej realistycznym podejściu do życia i seksu.

Możliwość zgodnego współżycia jest zależna od tego, czy partnerzy zdołają zrezygnować z pełnego zaspokojenia swoich seksualnych potrzeb i zadowolić się tym, co współmałżonek o odmiennym temperamencie i scenariuszu jest w stanie ofiarować.

Jednakże niedopasowanie seksualne może być powodem poważnych problemów, także w sytuacji, w której związek, wyłączając sferę seksualną, jest udany i funkcjonuje dobrze. Wiele par borykających się z tym problemem pojawia się w gabinecie seksuologicznym.

Ponadto dysharmonia potrzeb seksualnych może pojawić się w początkowo harmonijnym seksualnie związku. Im związek ma dłuższy staż tym jest większe prawdopodobieństwo, że partnerzy poczują przemęczenie i spadek zainteresowań seksualnych. Jest to naturalne, że do każdego łóżka wkrada się w końcu rutyna gasząc pociąg seksualny.

Istotą seksualnej stabilizacji jest twórcze partnerstwo w zakresie seksualności. Nieustanne poszukiwanie sposobów na wzmocnienie doznań i wzbogacenie sztuki miłosnej, oraz wzajemne spełnianie pragnień chroni przed dysharmonią seksualną.

 

Poczytaj także:
Jak dbać o seks
Miłosne gry i zabawy