Przepis na udany związek

KRÓTKO, ZWIĘŹLE I NA TEMAT 🙂

Znudzenie czyli problemy

– Wynieśmy się stąd. Przeprowadźmy gdzieś, najlepiej za granicę – zaproponowała kobieta swojemu wieloletniemu partnerowi.

Całkiem to sensowny pomysł zważywszy na to, że związki stają się niezadowalające głównie z powodu nudy.

„Znudzenie jest zapewne najpowszechniejszym wspólnym mianownikiem wszystkich problemów małżeńskich. Nie zawsze jest jako takie rozpoznawane, ponieważ od czasu do czasu, gdy problemy w pełni się objawiają, ich przyczyna – znudzenie – dawno już została zapomniana.” (M. C. Venditti – psychoterapeuta)

Nowość jest fascynująca

Na początku, w związku jest mnóstwo ekscytacji, ciągle się coś dzieje, ciągle są jakieś emocje. Odkrywamy nową osobę, poznajemy ją, wnikamy w jej świat – to jest fascynujące. Doświadczamy nowych rzeczy, spotykamy nowych ludzi, próbujemy nieco innego sposobu życia – to jest fascynujące. Nasze życie wygląda inaczej niż wcześniej, dzieje się w nim – randki, wyjazdy, czekanie na wiadomość, oczekiwanie wyznania miłości, pierwszego dotyku… – to jest fascynujące. Seks też jest tak strasznie fascynujący na początku związku.

A później gdzieś to przemija. Przyzwyczajamy się, zanika element nowości. Po kilku latach partner nie za bardzo jest w stanie nas czymś zaskoczyć. Znamy jego wady i zalety, bliskich mu ludzi, jego otoczenie. Mamy z nim wspólne życie wiedzione zazwyczaj w rutynowy sposób: dom – praca – praca – dom – wyjazd na weekend/wakacje – dom – praca….
I tak strasznie byśmy chcieli jakoś wzniecić energię w związku, ale nie bardzo wiemy jak …
I co z tym fantem zrobić…

Można poszukać sobie innego partnera i znowu wpaść w fazę zakochania ale… może jednak warto postarać się jakoś nudę w związku pokonać.

Róbmy wspólnie cokolwiek

Tego, że znamy partnera i przez to nie jest już dla nas ekscytujący, nie zmienimy. Wysoki poziom pożądania charakterystyczny dla początkowego etapu związku też jest raczej trudny do odtworzenia, aczkolwiek można z dobrym skutkiem starać się o udane życie seksualne.

To co jesteśmy w stanie zrobić – to coś robić. Coś innego niż wspólne prowadzenie domu, płacenie rachunków, przygotowywanie posiłków, czy wychowywanie dzieci.

Możemy robić coś nowego, fascynującego i możemy to robić razem z partnerem.

Na przykład wyjechać z nim po nowe życie za granicę… Ale aż tak bardzo przeformułowywać swojej codzienności nie potrzeba.

Wspólne podróże, poznawanie nowych miejsc, dzielenie wrażeń – oto jedna z propozycji.
Ale co kto lubi. Może dla jakiejś pary fajny byłby kurs tańca, albo wspólna nauka obcego języka. Inni mogliby zacząć się wspinać, jeszcze inni jeździć na długie trasy rowerowe. Pomysłów na wspólne spędzanie czasu jest wiele, możliwości mnóstwo. Trzeba tylko znaleźć coś co zainteresuje i wciągnie oboje. W rutynowym życiu wypełnionym pracą, domowymi obowiązkami, opieką nad dziećmi, zakupami, przygotowywaniem posiłków, o interesujące zajęcie nie powinno być aż tak trudno.

Podsumowując…

Przepis na udany związek

Oczywiście, że przepis na udany związek nie istnieje. Badano to od dawna, próbowano cokolwiek ustalić wiele razy i do dziś nic z tego nie wynika. Nie odkryto dowodów na to, że są elementy, których kompilacja zaowocuje udanym związkiem. Nikt nam udanego związku nie zapewni, nie wyczaruje, nie może obiecać.

Sami musimy się postarać o przepis na udany związek, jeśli tylko chcemy i potrzebujemy.
A jednym z jego elementów powinna być walka z rutyną codziennego życia.

 

Czytaj więcej:
Nie zabijaj miłości
Po co nam związek
Jak dbać o seks