Fantazje seksualne, cz. 1

Aga, Maja i Natalia to dobre koleżanki z czasów liceum. Spotykają się co pewien czas na zakupy, pogaduszki, czy wyjście do kina. Wszystkie są w związku, a Maja planuje na wakacje ślub i wesele. Z tej właśnie okazji urządziły pewnego razu babską sobotę. Wspólny czas rozpoczęły od wizyty na basenie, następnie przyrządziły smaczny posiłek, po którym wybrały się na deser. Wieczorem zoraganizowały sobie pidżama party. Wspominały dawne czasy pękając ze śmiechu. Na cześć wspólnie spędzonych chwil postanowiły zagrać w tę samą grę, w którą bawiły się będąc nastolatkami: Odpowiedz Szczerze. Wówczas, ich pytania krążyły wokół tematu chłopaków. Uzgodniły, że i tym razem temat facetów i związków jest na miejscu. Zasady gry zostały nagięte do sytuacji i pytania wymierzone były przede wszystkim w przyszłą Pannę Młodą. W miarę zabawy stawały się coraz bardziej intymne. Dziewczyny dopytały o anatomiczne atrybuty przyszłego męża, o ich preferencje seksualne, częstotliwość współżycia, najbardziej egzotyczne miejsca oraz pozycje i tym podobne. Maja zgodnie z zasadami gry szczerze opisywała swoje życie intymne. Jednak by nie czuć się odosobniona w obnażaniu prywatności zarządziła 3 pytania do koleżanek:
Pyt. 1. Jaki jest mężczyzna Twoich marzeń?
Pyt. 2. Jakie są Twoje niespełnione pragnienia?
Pyt. 3. Jakie masz fantazje seksualne?

Aga:
Ku zdumieniu koleżanek dziewczyna wyznała, że nie wie jaki jest jej ideał mężczyzny, bowiem facetami się nie interesuje. Tym samym ujawniła koleżankom, że jest homoseksualna i od kilku lat żyje z kobietą i to wokół kobiet krążą jej marzenia, pragnienia i fantazje seksualne.
Koleżanki wreszcie zaczęły rozumieć każdorazowe unikanie tematu mężczyzn przez Agę, niejednoznaczne odpowiedzi na pytania o jej związek, czy inne detale mogące wskazywać na to, że Aga jest tajemnicza jeśli chodzi o damsko-męskie sprawy. Dziewczyny zgodziły się co do tego, iż wyznanie Agi było bardzo osobiste i dlatego jeśli Aga nie ma ochoty to nie musi odpowiadać na postawione przez Maję pytania. Kobieta odetchnęła z ulgą. Nie była gotowa na odtajenia odnoszące się do jej życia seksualnego, ale obiecała, że kiedyś postara się otworzyć.

Natalia:
Okazało się, że dziewczyna ma negatywny stosunek do swoich pragnień, marzeń, a nawet seksualnych fantazji odnośnie osoby partnera. Przyznała, że miewa obrazy seksualne, ale na szczęście nie zdarza się to często. O tym co przedstawiają, nie chciała mówić.

Maja była nieco rozczarowana. Poczuła się nieswojo w towarzystwie dziewczyn, które chętnie zadawały jej pytania o sferę seksualną, a same o sobie niewiele chciały powiedzieć. Podzieliła się tą refleksją z koleżankami.
One widziały to inaczej. Każda z nich miała poczucie, że podzieliła się głęboko skrywaną tajemnicą.
Maja nie do końca je rozumiała. Dla niej kwestie fantazji, czy homoseksualnej orientacji nie były specjalnie kłopotliwe. Nie pojmowała dlaczego Aga wcześniej nie powiedziała o swojej orientacji i dlaczego Natalia wstydzi się, nawet sama przed sobą, swoich fantazji.
Sprawę Agi postanowiła odłożyć na później, bo dziewczyna o to poprosiła. Najwyraźniej nie do końca była pogodzona ze swoją tożsamością – Maja uznała, że należy to uszanować.
Natomiast kwestii Natalii nie zamierzała zostawiać bez komentarza, a to dlatego, że miała trochę do powiedzenia w tej sprawie.

Maja zdradziła, że kiedyś, gdy spotykała się ze swoim byłym, długoletnim partnerem, zdarzyła im się wizyta u seksuologa. Wyjawiła, że jej Ex marzył o tym, by Maja przebierała się za inne kobiety. Miał na to konkretny pomysł. Dziewczyna miałaby ubierać dla niego seksowną bieliznę i różnorakie peruki. Do tego zachowywać się jak nie ona. Zmieniać barwę głosu i mówić rzeczy, których nie zwykła mówić. Kobieta nie dość, że nie chciała się na to zgodzić, to na dodatek się przestraszyła. Uznała, że z jej partnerem jest coś nie tak i uparła na spotkanie ze specjalistą. W końcu poszli na pierwszą wizytę i parę kolejnych.
Seksuolog nie okazał odrobiny zdziwienia, gdy usłyszał o fantazjach mężczyzny. Podczas paru spotkań wyjaśnił naturę, funkcję i specyfikę fantazji seksualnych…

Fantazje seksualne są naturalnym fenomenem psychiki obojga płci. Są też wyznacznikiem działania popędu seksualnego. (U osób z problemem z libido, lub zahamowanych seksualnie, fantazje nie występują, bądź są bardzo ubogie.) Sposób ich powstawania nie jest dokładnie poznany.
Mogą wyrażać cechy osobowości, warunki w jakich wzrastaliśmy, mity, przesądy i stereotypy, które przyswoiliśmy. Ludzie w fantazjach powracają wspomnieniami do odległych wydarzeń, dają ujście oczekiwaniom, czy marzeniom.
Fantazje mogą, ale nie muszą wskazywać na niezaspokojone potrzeby, wyrażać rozczarowanie lub niezadowolenie z aktualnego związku. Rodzą się także w udanych, szczęśliwych związkach i na dodatek, badania pokazują, że fantazje seksualne częściej dotyczą osób aktywnych seksualnie.
Uznaje się, że fantazje mają pozytywne działanie na psychikę – mogą redukować lęki, zwiększyć poziom tolerancji wobec różnorakich zachowań seksualnych, potęgują aktywność seksualną. Umożliwiają lepsze poznanie siebie samego i osoby partnera. Mają moc ożywiania życia seksualnego.
Fantazje seksualne posiadają ogromny ładunek informacyjny odnoszący się do tego co daną osobę podnieca, czego pragnie.
Możliwość wcielenia w życie fantazji u wielu osób budzi niepokój, a gdy fantazje dotyczą kwestii społecznie nieakceptowanych, mogą wywołać poczucie winy.
Nie mamy wpływu na obrazy pojawiające się w naszym umyśle, jednak mimo to, ok. 25% kobiet i mężczyzn odczuwa winę z powodu swoich fantazji.
W badaniach zidentyfikowano cztery podstawowe kategorie fantazji seksualnych kobiet i mężczyzn:
– typowe obrazy heteroseksualne z udziałem obecnego, byłego, bądź wymyślonego kochanka;
– sceny, w których fantazjujący ma duży temperament seksualny i ogromne powodzenie;
– obrazy odtwarzające różne sytuacje, rozmaite praktyki i pozycje seksualne;
– uległość lub dominację z podszeptem pewnego poziomu przymusu, bądź siły fizycznej.
Treść tych fantazji wyraża parę uderzających różnic płci:
– kobiety fantazjują raczej o byciu uległymi, relacjonują doznania emocjonalne i romantyczne, koncentrują się na własnej przyjemności;
– mężczyźni jednakowo często przedstawiają fantazje, w których są stroną dominującą, co uległą, opisują doznania wizualne, koncentrują się na pożądaniu i przyjemności partnerki bardziej niż swojej.
Podobnie często mężczyźni, co kobiety fantazjują o seksie poza związkiem.
W męskich fantazjach, częściej niż w kobiecych pojawiają się więcej osób niż dwie.

Seksuolog wyjaśnił Mai, że marzenie mężczyzn o seksie z różnymi kobietami nie jest niczym ani szczególnym ani nienormalnym i że partner proponując jej przebieranie się chciał zrealizować swoją seksualną fantazję. Maja może ją zaakceptować i chcieć wziąć udział w jej realizacji, ale nie musi. Ważne aby na to co robią w alkowie oboje wyrażali zgodę i żadne z nich nie czuło się pokrzywdzone.

Maja wyznała dziewczynom, że powyższe informacje ją uspokoiły. Wizyty u seksuologa sprawiły, że para przestała się sprzeczać i zarzucać sobie nienormalność. Jednak Maja nie zmieniła zdania. Udawanie innych kobiet nie było dla niej, nie umiałaby, nie czułaby się w tym dobrze. Rozumiała swojego chłopaka i jego pragnienia, przestała twierdzić, że są zboczone, ale nie potrafiła brać udziału w odgrywaniu jego fantazji. Parze, ogólnie, nie najlepiej się układało, więc sprawy łóżkowe tylko przyczyniły się do rozpadu związku.

Dziewczyny przez chwilę milczały.
– A czy jest coś co mogłabyś zrobić? – zapytała nieśmiało Aga.
– Co masz na myśli? – dopytała Maja.
– No, czy byłabyś w stanie odegrać jakąś seksualną scenkę?
Maja odpowiedziała:
– Jasne, nawet odgrywałam nie raz, ale jako ja, a nie udając kogoś innego. Trzymam się tego, co usłyszałam od seksuologa i nie robię niczego na co nie mam ochoty. Jeśli czuję, że to nie to, nie zgadzam się.
– I Ty tak rozmawiasz sobie z kolesiami o ich fantazjach? – wtrąciła Natalia.
– Do tej pory byłam w dwóch kilkuletnich związkach i w każdym z nich nadszedł moment, w którym byliśmy na tyle blisko, że taka rozmowa następowała naturalnie. Aczkolwiek, nie chciałabym chyba wiedzieć wszystkiego i jak pytam, to zawsze dodaję, że „hardcorów” znać nie chcę. Zakładam, że faceci miewają fantazje rodem z mocnych filmów porno i te niech pozostaną ich tajemnicą. Znam wiele kobiet, które dopytują się o szczegóły, a później tego żałują.
Znam też faceta, który wymusił na swojej dziewczynie przyznanie się do najmocniejszej fantazji jaką miała i po usłyszeniu jej, zmienił do niej stosunek. Zaczął ją oceniać, krytykować. Nie potrafił przyjąć, że to była tylko fantazja, a nie doświadczenie i że ona nie chce jej realizować. Po prostu, taka myśl, na którą przecież nie miała wpływu, przyszła jej do głowy. Rozstali się, bo twierdził, że stracił do niej szacunek i zaufanie.
Dziewczyny zgodnie stwierdziły, że to smutna historia.
Maja poczuła znużenie i postanowiła odświeżyć się nieco. Reszta zaczęła przygotowywać przekąski na dalszą część wieczoru.

Poczytaj więcej:
Fantazje seksualne, cz. 2