Nastolatek i odpowiedzialność

Edukacja seksualna nastolatka jest zaniedbana

Swinging, dogging, złoty deszcz, BDSM, fetyszyzm, anal, oral – te i wiele innych określeń niejeden gimnazjalista, czy licealista jest w stanie wyjaśnić. Ale na pytania: co to inicjacja seksualna, które to wargi sromowe mniejsze, a które większe, czy w trakcie kąpieli z chłopakiem można zajść w ciążę, nie każdy nastolatek potrafi odpowiedzieć prawidłowo.

Tzw. „tabletka po” używana bywa jako środek antykoncepcyjny. A przecież to substancja silnie wpływająca na organizm kobiety, która nie może być stosowana często i regularnie. Nie bez przyczyny mówi się na nią: antykoncepcja awaryjna – powinna być zażywana tylko w wyjątkowych sytuacjach, np: gdy pęknie prezerwatywa. Dlaczego tak wiele młodych kobiet o tym nie wie i przez to bagatelizuje skutki zbyt częstego zażywania tej tabletki? Dlaczego dziewczyny współżyją, a nie chodzą do ginekologa? Dlaczego chłopcy rozpoczynają życie seksualne, a nie bardzo wiedzą po co mieliby iść do urologa? Jak tłumaczyć te zjawiska? Z czego wynikają? Kto jest za nie odpowiedzialny?

Odpowiedzialność jest w seksie najważniejsza

No właśnie, ODPOWIEDZIALNOŚĆ! To jest słowo klucz w sprawach związanych z seksem. I od tego powinno się zacząć. Wydaje się to takie oczywiste, a umyka wśród innych informacji jakie trzeba przekazywać.

Kontakt seksualny jest dopełnieniem związku dwojga ludzi, jedną z form wyrażania miłości oraz przywiązania. Sprzyja tworzeniu wielowymiarowej wspólnej płaszczyzny odczuć i myśli, wprowadzając w stan jedności z drugim człowiekiem. Aby ten kontakt był źródłem przyjemnych doznań i radości wymaga chwilowego zapomnienia, oddania się innej osobie. Jest to sytuacja, w której stajemy się bezbronni. A gdy jesteśmy bezbronni narażamy się na doznanie krzywdy. I dlatego musimy czuć odpowiedzialność, za siebie i drugą osobę.

Wykorzystanie, upokorzenie, porzucenie – to emocjonalne skutki braku odpowiedzialności w wyrażaniu seksualności. Chyba się o tym zapomina, mało się o tym mówi. A to jest takie ważne. Sfera seksualna jest bardzo delikatna, uwikłana nie tylko w biologię ale także świat emocjonalny.

Seks może ranić

Negatywne konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych to także niechciane ciąże, choroby przenoszone drogą płciową oraz urazy fizyczne i emocjonalne. O ile o niechcianych ciążach i chorobach gdzieś tam słychać to o skutkach emocjonalnych, czy fizycznych dużo się nie mówi.

A przecież nietrudno sobie wyobrazić jak zdruzgotany jest młody człowiek, który pod naciskiem rówieśników i często także pod wpływem środków odurzających, obnaża się na imprezie, dla zabawy wszystkich obecnych. Na drugi dzień dociera do niego co zrobił, przypomina sobie kąśliwe komentarze pod swoim adresem, ale musi spotkać się z uczestnikami imprezy w szkole i czasami być narażonym na upublicznienie np.: zdjęcia. To doświadczenie zostaje z nim. Z tymi, którzy w tym uczestniczyli i go namówili także.

Odpowiedzialny seks służy budowaniu jedności z drugą osobą, nie powinien być narzędziem manipulacji w związku, regulatorem nastroju, czy poczucia własnej wartości. Nie jest też dobrze, gdy służy rozładowaniu napięcia emocjonalnego, a nie seksualnego.

Edukacja seksualna nastolatka – najpierw wiedza, potem doświadczenia

Miłość, emocjonalność, bliskość i odpowiedzialność – to są tematy, z którymi młodzież powinna zostać gruntownie zaznajomiona zanim dowie się o różnorodnych formach zaspokojenia seksualnego, czy technikach seksualnych. Niestety dzieje się tak, że młodzież rozpoczyna edukację od doświadczenia, nie zdobywania wiedzy. Od wymiany informacji z rówieśnikami, a nie zdobywaniu rzetelnej wiedzy na temat seksualności.

Potrafimy rozmawiać z młodymi ludźmi o zdrowiu, istotności snu, czy zdrowego jedzenia dla dobrostanu organizmu, ważności odpowiednego wyboru szkoły, a trudno nam rozmawiać o seksualności, która jest tak samo ważna i jest tak samo naturalną częścią naszego życia jak wszystkie wymienione kwestie.

Unikanie tematu rodzi lęk

Unikanie tematu seksu jako czegoś, z czym powinno się zaczekać do małżeństwa nadal jest popularne. Tkwi w nim nadzieja, że jeśli ktoś doczeka z inicjacją do chwili usankcjonowania związku będzie na tyle dojrzały, że odpowiedzialność w sferze seksualnej narodzi się naturalnie.

Podnosi się wiek zawierania małżeństw i obniża wiek dojrzewania, w trakcie którego zdolność do podniecenia seksualnego jest w szczytowym nasileniu. Wobec czego młodzież jest skoncentrowana na kwestiach związanych ze swoim ciałem, seksem, rozładowaniem napięcia seksualnego. Zmiany w narządach płciowych, w wyglądzie i budowie ciała, a także przejawy seksualności stają się źródłem niepokoju. I ci zaniepokojeni, często przerażeni młodzi ludzie są w swoich uczuciach i przeżyciach sami.

Rodzice mają bierne podejście do edukacji seksualnej

Krąży opowieść o tym, że prof. Lew-Starowicz podarował swojej córce bukiet kwiatów z okazji pierwszej miesiączki. Stworzył tym samym pozytywną atmosferę wokół tematu kobiecości i dał wyraźny znak, że stanie się kobietą to bardzo ważna i piękna chwila.
Kto jeszcze ma doświadczenie tego typu?

Większość relacji to historie zawstydzonych polucjami chłopców, którzy w ukryciu zapierają prześcieradła, czy zażenowanych dziewczyn, które nie do końca wiedzą co zrobić i jak powiedzieć matce o tym, że mają krew na bieliźnie. A gdy już powiedzą to z zastrzeżeniem, by matka nie mówiła ojcu.

Młodzi ludzie błądzą po omacku, szukając informacji w Internecie, czy w rozmowach z rówieśnikami. Często są to treści niedostosowane do wieku, niewiele mające wspólnego z realnym życiem seksualnym. Dzieje się tak dlatego, że edukacja seksualna nastolatka jest zaniedbywana.

Ponad 67% polskiej młodzieży deklaruje, że ich rodzice charakteryzują się biernym podejściem do spraw seksu. Jeśli rodzice już coś powiedzą to za późno, gdy nastolatek nie jest na etapie szczerych rozmów z rodzicami, a poza tym „już wszystko wie”.

Odpowiedzialność to sprawa obojga płci

Rodzice zazwyczaj zwracają się do dziewczyn przestrzegając je przed niechcianą ciążą. Utrwalił się w społeczeństwie stereotyp, że wstrzemięźliwość seksualna i zapobieganie ciąży jest obowiązkiem ciążącym na kobiecie. A dlaczego? Kobiety i mężczyźni powinni tak samo odpowiadać za swoje życie seksualne.

 „W dziedzinie związków o charakterze seksualnym między kobietami i mężczyznami, mam nadzieję na odpowiedzialne traktowanie rodzicielstwa przez oboje partnerów, by dzieci nie przychodziły na świat dlatego, że nie można nic na to poradzić, dlatego że nie istnieje żadna inna alternatywa dla rodzicielstwa lub dlatego, że stosowanie środków antykoncepcyjnych wskazuje na niedopuszczalne intencje partnerów, lecz dlatego, że dwoje ludzi podziela autentyczne pragnienie zostania rodzicami.” (John Bancroft)

Seks to nie zabawa

Kobiety i mężczyźni powinni być odpowiedzialni i na tę odpowiedzialność ktoś ich powinien wyczulić. Powinni zdawać sobie sprawę, że podjęcie życia seksualnego to nie jest fajna zabawa, ekscytująca rozrywka, którą można się pochwalić przed rówieśnikami. Jest to jeden z ważniejszych momentów w życiu i rozwoju psychicznym człowieka. Wywiera istotny wpływ na rozwój uwarunkowań seksualnych, umiejętność tworzenia intymnej relacji i więzi, a także dalszy bieg rozwoju osobowości. Dlatego tak ważne jest by decyzja o rozpoczęciu życia seksualnego była racjonalna, spokojnie przemyślana, podjęta zgodnie, w relacji dwojga kochających się i zaangażowanych w związek dorosłych ludzi.

Wiele osób decyduje się na seks nagle, impulsywnie, w sprzyjających okolicznościach, czy pod naciskiem drugiej osoby. Pochopna i nieodpowiedzialna, podejmowana nagle decyzja o współżyciu może być i niejednokrotnie jest brzemienna w skutkach dla obu stron. Co okazuje się niedługo po lub kilka lat później w gabinecie lekarskim bądź psychoterapeutycznym.

Edukacja seksualna nastolatka – jak?

Idealna jest sytuacja, w której rodzice bacznie obserwują rozwój swojego dziecka – zmiany w zachowaniu i wypowiedziach. Reagują adekwatnie i w odpowiednim momencie dostarczają wiedzę dostosowaną do wieku dziecka. Kształtują tym samym postawy dzieci wobec seksualności.

Niestety nader często tak się nie dzieje, bo rodziców nikt tego nie nauczył, mają zahamowania, kompleksy, a czasami także, po prostu nie mają wiedzy na ten temat. Na szczęście, przy odrobinie chęci, można zdobyć odpowiednie materiały do zgłębienia tematu z jakiejkolwiek dziedziny, także seksuologii.


Poczytaj także:
Pierwszy raz, czyli inicjacja seksualna
Pouczające pieszczoty