Porozmawiajmy o miłości.

Czym jest miłość? Czym jest namiętność? Co znaczy słowo intymność? Co oznacza seksualność? Jakie jest znaczenie określenia sztuka miłosna? Co to jest seks? Erich Fromm i Robert Sternberg starają się odpowiedzieć na te ważne, wręcz filozoficzne pytania.

Co to jest miłość? Odpowiada Fromm

–  Co to jest miłość?
–  Hm…, no wiesz… miłość to jest…. hm… uczucie do drugiej osoby. Chociaż w sumie do przedmiotu chyba też może być… hm… Wiem co to jest, jednak nie umiem tego wyjaśnić.
Miłość to takie coś o czym każdy wie i mówi, ale mało kto potrafi to zdefiniować.

Psychologowie też słabo radzą sobie z definicją. A teorii miłości jest chyba więcej niż teorii osobowości człowieka.

 Miłość to uczucie, trwałe uczucie przywiązania do kogoś ale też czegoś. Współistnieje ono z pragnieniem przebywania z kochaną osobą, troską o nią, potrzebą by była szczęśliwa, dążeniem do bliskości psychicznej i fizycznej.

Erich Fromm mówi, że to namiętność zaspokajająca potrzebę zjednoczenia się człowieka ze światem i zdobycia poczucia integralności i indywidualności. W ramach miłości zawarty jest seks, który umożliwia realizację tego zjednoczenia i wyzwala twórczość osobowościową. Ponadto Fromm uważa, że miłość, podobnie jak życie, jest sztuką. Sądzi, że tak jak malarstwa, muzyki czy nawet sztuki medycznej, tak i miłości trzeba się nauczyć. Wyróżnia: związek erotyczny, miłość dziecka, braterską, przyjacielską, rodzicielską. Są to przypadki tej ogólnej namiętności jaką jest miłość.

Co to jest miłość? Odpowiada Sternberg

A Robert Sternberg definiuje miłość poprzez trzy jej składniki: intymność, namiętność i zobowiązanie.

Intymność zawiera pozytywne emocje w stosunku do drugiej osoby i przejawia się tym, że chcemy dbać o tę osobę, szanujemy ją, czujemy się przy niej szczęśliwi, wierzymy, że możemy na nią liczyć. Dajemy i otrzymujemy od niej wsparcie emocjonalne. Dzielimy się z nią swoimi przeżyciami, dobrami, mamy poczucie wzajemnego zrozumienia. Sądzimy, że osoba ta jest ważną częścią naszego życia.

Namiętność jest konfiguracją uczuć pozytywnych z negatywnymi – zachwytu, radości, pożądania, cierpienia, niepokoju, zazdrości. To z namiętności pragniemy zespolenia z partnerem, fizycznej bliskości, pieszczot, pocałunków, kontaktów seksualnych. Namiętność sprawia, że wali nam serce, czujemy ekscytację, podniecenie. Namiętność powoduje obsesje na punkcie partnera, marzenia, fantazje, wybuchy zazdrości i ból z powodu nieobecności. Czując to pragniemy połączyć się z partnerem. Namiętność jest tym składnikiem miłości, nad którym nie mamy świadomej kontroli.

Gdy relację miłosną przekształcamy w trwały związek, ze świadomością różnorodnych stanów, które będąc w związku możemy przeżywać, decydujemy się na zobowiązanie – trzeci element miłości. W udanym związku zobowiązanie jest najbardziej stabilnym składnikiem.

Znając trzy składowe miłości możemy wyróżnić:
Zakochanie – w którym mamy do czynienia wyłącznie z namiętnością.
Związek romantyczny – gdzie namiętność przeplata się z intymnością.
ZWIĄZEK KOMPLETNY – w którym zawarte są wszystkie trzy składniki miłości.
Związek przyjacielski – w skład którego wchodzą intymność i zobowiązanie.
Związek pusty – składający się wyłącznie z zobowiązania.

Miłość to dusza i ciało

Można powiedzieć, że miłość z natury jest psychofizyczna. Angażuje nasze emocje i cielesność. Idąc za Frommem – miłość jest sztuką, a z tej sztuki wyrasta kolejna – sztuka miłosna, która miłość wyraża i ją wzbogaca.
– Co to jest sztuka miłosna?
– Noooo…. seks?
– A co to jest seks?
– No wiesz… weź nie zadawaj takich pytań… Seks to jest coś o czym się nie mówi, tylko to robi.
–  A ja Ci powiem… wg mnie seks to przyjemność i fizyczna i psychiczna, wywołana obcowaniem z cielesnością. Mam jeszcze kilka innych zagadnień do rozwikłania: co to jest potrzeba seksualna, co to jest współżycie seksualne i wreszcie, co to jest seksualność i co te wszystkie pojęcia dla Ciebie znaczą.
–  Potrzeba seksualna kojarzy mi się biologicznie, to popęd, libido, pożądanie, coś co sprawia, że uprawiamy seks. Współżycie seksualne to synonim uprawiania seksu, aktu płciowego, stosunku seksualnego. A seksualność? Jest trochę takim pojęciem jak miłość, trudnym do wyjaśnienia.
–  Seksualność zawiera w sobie wszystko to o czym mówiliśmy i jest uwikłana w miłość, ale z racji tego, że to pojęcie szerokie, pogadamy o tym następnym razem…